Flash News

Bota

Gjermania ka në plan të zgjasë masat anti-Covid deri në 28 mars

Gjermania ka në plan të zgjasë masat anti-Covid deri në 28

Gjermania ka në plan të zgjasë bllokimin kundër Covid-19, deri në 28 mars, ndërkohë që disa kufizime do të lehtësohen duke filluar nga 8 marsi.

 Kancelarja gjermane, Angela Merkel do të diskutojë opsionet e bllokimit me krerët e shteteve nesër, pasi rastet e Covdi-19 në Gjermani arritën më shumë se 2.4 milion.

Sakaq, para mbledhjes, disa udhëheqës shtetërorë po bëjnë thirrje për një rihapje më të madhe të ekonomisë, duke justifikuar se njerëzit janë të lodhur nga Covid-19, ose që nuk mund të presim deri për Pashkët. Nga ana tjetër mjekët kanë paralajmëruar një një valë të tretë të afërt të pandemisë.

Që prej fillimit të pandemisë në Gjermani janë shënuar 2,455,569 raste infektimi dhe kanë ndërruar jetë 70,924 pacientë.   

Të fundit