Flash News

Bota

Gjermania nënshkruan partneritet energjetik me Katarin për t'u distancuar nga gazi rus

Gjermania nënshkruan partneritet energjetik me Katarin për t'u

Gjermania dhe Katari ranë dakord të premten për një partneritet energjetik, i cili mund të bëjë që Doha të fillojë furnizimin me gaz natyror të lëngshëm (LNG) në Berlin në vitin 2024.

Katari do të bëhet kyç për strategjinë e ardhshme të energjisë për Gjermaninë për të qëndruar larg gazit rus, tha kancelari gjerman Olaf Scholz, duke folur në një konference të përbashkët shtypi me Emirin e Katarit Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani në Berlin.

"Çështja e sigurisë së energjisë luan një rol të rëndësishëm për ne. Gjermania do të zhvillojë infrastrukturën e saj për të qenë në gjendje të importojë gaz të lëngshëm me anije," tha Scholz.

“Është një hap i madh dhe Katari luan një rol të rëndësishëm në strategjinë tonë”, shtoi lideri gjerman.

Gjermania ka qenë nën presion nga Ukraina dhe vende të tjera në Evropë për të bërë përparim në shmangien e furnizimeve ruse të energjisë që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës.


 

Të fundit