Flash News

Bota

Hakerat pro rusë sulmojnë faqet e ministrive dhe disa institucioneve në Itali

Hakerat pro rusë sulmojnë faqet e ministrive dhe disa institucioneve

Hakerët pro-rusë kanë sulmuar faqet e internetit të disa institucioneve dhe ministrive në Itali, ka thënë policia, shkruajnë mediat e huaja.

Sulmi nisi mbrëmë me faqet e internetit të ministrisë së Jashtme italiane dhe shoqatës së saj kombëtare të magjistratëve.

Grupi i hakerëve “Killnet” është identifikuar si përgjegjës për sulmin.  Një sulm i ngjashëm ndodhi më 11 maj dhe policia fundjavën e kaluar tha se kishte penguar një sulm kibernetik në fazat e fundit të Eurovision Song Contest.

Policia ia atribuoi të dy sulmet grupit Killnet dhe degës së tij Legion. Rusia ka mohuar në mënyrë rutinore kryerjen e sulmeve kibernetike.

Të fundit