Flash News

Bota

Hakmarrje apo vigjilencë ndaj SHBA-së? Kremlini urdhëron zyrtarët rusë: Mos përdorni iPhone se mund t’ju përgjojnë

Hakmarrje apo vigjilencë ndaj SHBA-së? Kremlini urdhëron

Kremlini ka urdhëruar zyrtarë të qeverisë ruse që të ndalojnë përdorimin e celularëve “iPhone”, për shkak të frikës se pajisjet mund të kontrollohen nga shërbimet e inteligjencës perëndimorë.

Lajmi u bë i ditur nga gazeta ruse, “Kommersant”, e cila shkruan se në kuadër të një seminari për zyrtarët që merren me politikën e brendshme, Sergei Kiriyenko, nënkryetari i parë i administratës presidenciale, i ftoi ata të ndërrojnë pajisjet e tyre telefonike të paktën deri më 1 prill.

“Gjithçka ka mbaruar për iPhone; ose hidheni ose jepjani fëmijëve.” citohet të ketë thënë një nga pjesëmarrësit në takim.

Megjithatë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov pohoi se nuk mund të konfirmonte lajmin, por shtoi se  iPhone është mirë të mos përdoren për çështje zyrtare.

“Është e qartë se telefonat inteligjentë, sido që të jenë, nuk mund të përdoren për qëllime zyrtare… Çdo smartphone është një mekanizëm mjaft transparent, kështu që nuk ka rëndësi se cili sistem operativ është Android apo iOS ”, tha Peskov.

Kjo mund të jetë dhe një “hakmarrje” ndaj SHBA-së, pasi këta të fundit kanë mbështetur hapur Ukrainën si dhe Presidenti Joe Biden ishte dakord me vendimin e Gjykatës së Hagës për të shpallur një urdhër-arresti për Vladimir Putin me akuza për krime të rënda lufte.

Të fundit