Flash News

Bota

Hakmerret pas kërkesës për anëtarësim në NATO, Rusia ndërpret furnizimin me energji elektrike në Finlandë

Hakmerret pas kërkesës për anëtarësim në NATO,

Rusia do të pezullojë furnizimet me energji elektrike në Finlandë këtë fundjavë, tha operatori finlandez i rrjetit Fingrid sot një ditë pas kërkesës për anëtarësim në NATO.

Operatori finlandez i rrjetit Fingrid tha se kompania ruse Inter RAO po ndalonte furnizimet me energji elektrike për shkak të problemeve në marrjen e pagesave për energjinë elektrike të shitur në treg.

Kompania finlandeze e rrjetit Fingrid tha se ndërprerja do të fillojë nga e shtuna në orën 01.00 me orën lokale , shkruan BBC

Finlanda blen vetëm 10% të energjisë elektrike të saj nga Rusia dhe sipas Fingrid ajo do të kompensojë mungesën duke marrë më shumë energji nga Suedia dhe duke rritur prodhimin në Finlandë.

Të fundit