Flash News

Bota

“Herët a vonë”, si e parashikoi studiuesi holandez tërmetin e fuqishëm në Turqi

“Herët a vonë”, si e parashikoi studiuesi holandez

Studiuesi holandez Frank Hoogerbeets parashikoi disa ditë më parë tërmetin shkatërrues që do të godiste Turqinë Juglindore dhe zonën përreth.

Në një postim në Twitter, 4 ditë më parë, studiuesi shkroi “Herët a vonë do të ketë një tërmet ~ 7.5 në këtë rajon (Turqia Jug-Qendrore, Jordania, Siria, Libani)”.

Pikërisht tërmeti me të njëjtën magnitudë goditi Turqinë Juglindore, duke shkatërruar dëme të mëdha dhe mijëra viktima në të paktën 10 qytete turke, në Siri, duke tronditur nga lëkundjet edhe Libanin, Izraelin dhe Qipron.

Epiqendra e tërmetit ishte në Gaizantep ku edhe dëmet raportohen më të shumta. Deri tani raportohet për mbi 900 humbje jete në Turqi dhe mbi 300 në Siri.

Një tërmet i dytë 7.5 ballë goditi sërish Turqinë Juglindore pak minuta më parë. Turqia ka bërë thirrje për ndihmë ndërkombëtare, ndërsa Holanda u ofrua e para për të dërguar asistencë për ekipet e shpëtimit.

Të fundit