Flash News

Bota

Hetime nga prokuroria për një aferë, Trump bën thirrje: Do të më arrestojnë të martën. Dilni në protesta!

Hetime nga prokuroria për një aferë, Trump bën thirrje: Do

Miliarderi Donald Trump është shprehur e pret të arrestohet të martën bazuar sipas tij në një rast të trajtuar nga Zyra e Prokurorit në qarkun e Manhatanit.

Ish-presidenti i SHBA-së e bëri këtë deklaratë në rrjetin e tij social “Truth Social”, të shtunën.

“Kandidati favorit i republikanëve dhe ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara do të arrestohet të martën e javës së ardhshme. Protestoni, rikthejeni kombin tonë sërish”.

Sipas mediave amerikane, hetimet kanë për bazë një pagesë prej 130 mijë dollarë, që është kryer disa javë para zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016.

Qëllimi ishte për të bllokuar Stormy Daniels, emri real i së cilës është Stephanie Clifford, që të tregojë publikisht për një aferë që e ka pasur me Trump-in vite më parë.

Prokurorët janë duke analizuar nëse do ta akuzojnë Trumpin për këtë rast. Nëse Prokurori i gjykatës së qarkut në Manhatan e padit Trumpin, atëherë 76-vjeçari do të bëhet ish-presidenti i parë amerikan që akuzohet për krim.

Të fundit