Flash News

Bota

Hong Kongu humbet “shkëlqimin”/ Regjistron rënien më të madhe të popullsisë, shkaku

Hong Kongu humbet “shkëlqimin”/ Regjistron rënien më

Hong Kongu ka regjistruar rënien e tij më të madhe vjetore të popullsisë. Ekspertët thonë se masat e rrepta kundër Covid-it i dhanë një goditje "qytetit botëror të Azisë".

Popullsia totale e qytetit ra nga 7.41 milionë njerëz në 7.29 milionë, një rënie prej 1.6%, tha Departamenti i Regjistrimit dhe Statistikave.

Kjo është rënia më e madhe që kur qeveria filloi të gjurmonte shifrat në vitin 1961.

Megjithëse autoritetet ia atribuan një pjesë të kësaj një rënieje "natyrore", ekspertët thanë se shifrat pasqyronin gjithashtu një eksod që është përshpejtuar në vitet e fundit mes periudhave të trazirave masive sociale që kanë përfshirë protesta antiqeveritare dhe pandemia e koronavirusit.

Rreth 113,200 banorë u larguan nga Hong Kongu gjatë vitit të kaluar, tha departamenti, krahasuar me 89,200 një vit më parë. Shifrat përfshijnë emigrantët dhe banorët e tjerë jo të përhershëm.

Gjatë gjithë pandemisë, ekspertët dhe drejtuesit e industrisë kanë paralajmëruar se kufizimet e rrepta kundër Covid-19 do të largonin banorët, udhëtarët dhe emigrantët.

Edhe kur pjesa tjetër e botës u hap, për muaj të tërë Hong Kongu vazhdoi të mbyllte kufijtë, të pezullonte rrugët ajrore dhe të vendoste karantina të detyrueshme dhe masa distancuese sociale, si kufizime në tubimet publike dhe kufizime në shërbimet e restoranteve.

Burimi: CNN

 

Të fundit