Flash News

Bota

Hungaria dhe Turqia janë dy pengesat e fundit për anëtarësimin në NATO për Finlandën e Suedinë

Hungaria dhe Turqia janë dy pengesat e fundit për

Hungaria dhe Turqia janë dy pengesat e fundit për anëtarësimin në NATO për Finlandën dhe Suedinë. Pas vetëm tre muajsh nga aplikimi, 28 nga 30 shtete të NATO-s kanë ratifikuar ndryshimet e traktatit në parlamentet e tyre kombëtare që do të miratonin anëtarësimin për Finlandën dhe Suedinë, ndërsa 24 vende kanë depozituar tashmë dokumentet e reja në Uashington.

Në shtator, ministri i jashtëm finlandez tha se homologu i tij hungarez kishte premtuar se do të vazhdonte me ratifikimin dhe i siguroi finlandezët se nuk kishte kundërshtime ndaj pranimit të Finlandës apo Suedisë.

Disa javë më parë në fund të gushtit, ministri i Hungarisë për Zhvillimin Rajonal Tibor Navracsics vizitoi Helsinkin dhe u tha deputetëve finlandezë se vendi i tij do të ratifikonte kërkesën e tyre për anëtarësim në NATO pa vonesë.

"Hungaria mbështet anëtarësimin e Finlandës në NATO, por procesi i ratifikimit në parlamentin hungarez është ende duke u zhvilluar”, theksoi qeveria finlandeze.

Megjithatë, këtë javë, politikanët e Fidesz të Viktor Orbanit bllokuan paraqitjen e një mocioni në parlament që do të kishte përshpejtuar votimin mbi procesin e pranimit në NATO si për Finlandën ashtu edhe për Suedinë, në një lëvizje që tërhoqi kritika të ashpra nga opozita.

Diskutimi i procesit të anëtarësimit është ende në planin e parlamentit hungarez, teorikisht. Megjithatë, asnjë datë nuk është caktuar që do të thotë, për momentin, çështja është në prapavijë.

Çfarë do të thotë kjo për Finlandën dhe Suedinë?

Prapa skenave në Helsinki dhe Stokholm, do të ketë një shkallë të caktuar zhgënjimi midis ministrave dhe zyrtarëve, duke menduar se ata kanë arritur kaq larg, kaq shpejt me anëtarësimin në NATO, vetëm për t'u bllokuar në pengesat e fundit.

Çfarë është marrëveshja me Turqinë?

Rasti i Turqisë për ngecjen e anëtarësimit në NATO për Finlandën dhe Suedinë është më kompleks se ai i Hungarisë.

Turqit fillimisht kishin sinjalizuar se mbështesnin. Në një telefonatë midis Presidentit Erdogan dhe Niinistö në fillim të prillit, finlandezët morën garanci se nuk do të kishte asnjë problem.

Por vetëm një muaj më vonë dhe Turqia u tërhoq, duke dalë me një listë të arsyeve pse dy vendet nordike nuk mund të anëtarësoheshin në NATO, duke përfshirë mbështetjen e supozuar për grupet që Ankaraja i konsideron organizata terroriste.

Në hapjen e parlamentit në Ankara më 1 tetor, Erdogan u tha ligjvënësve se nëse Finlanda dhe Suedia nuk i përmbushin "premtimet" që i bënë Turqisë mbi sigurinë dhe terrorizmin, atëherë ai do të bllokonte ofertat e tyre për anëtarësim.

Lista e blerjeve ushtarake të Ankarasë hyn në lojë

Turqia ende shpreson për një dritë jeshile për të blerë luftëtarët amerikanë F-16 - dhe ata mund të kërkojnë të përdorin vendimin e NATO-s të Finlandës dhe Suedisë si një mënyrë për t'i bërë presion amerikanëve që të miratojnë një marrëveshje (një komandant i lartë ushtarak turk tha së fundi nëse ka nuk kishte marrëveshje F-16, Turqia mund të blinte avionë të rinj luftarakë nga Rusia).

Burimi: Euronews

Të fundit