Flash News

Bota

Sulmi me dron godet fabrikën e municioneve në Iran

Sulmi me dron godet fabrikën e municioneve në Iran

Një fabrikë ushtarake në Iran është sulmuar me dronë, raporton agjencia iraniane e lajmeve, pas një shpërthimi të fuqishëm.

Automjetet e urgjencës dhe kamionët e zjarrfikësve u shfaqën në fabrikë në provincën qendrore të Isfahanit. Ai vjen mes tensioneve mbi programin bërthamor të Iranit, si dhe furnizimit të Rusisë me dronët Shahed që janë përdorur në luftën kundër Ukrainës.

Disa raporte thanë se disa objekte u goditën rreth Iranit brenda një periudhe prej disa orësh. The Guardian nuk i ka konfirmuar këto raporte, por agjencia iraniane e lajmeve IRNA raportoi një zjarr në një rafineri nafte në qytetin verior të Tabrizit, duke thënë se një person u plagos.

Ministria e mbrojtjes e Iranit pretendoi se sulmi me dron ishte i pasuksesshëm, pasi u rrëzua nga mbrojtja ajrore.

Zëvendës guvernatori i provincës Isfahan, Mohammad Reza Jan-Nesari, tha në televizion se nuk kishte viktima nga sulmi atje, duke shtuar se shkaku i incidentit është nën hetim.

Autoritetet nuk dhanë detaje mbi aktivitetet në vendin e synuar, në veri të qytetit të Isfahanit.

Të fundit