Flash News

Bota

Sulmi me raketa në centralin bërthamor në Ukrainë, OKB paralajmëron për katastrofë

Sulmi me raketa në centralin bërthamor në Ukrainë, OKB

Ukraina akuzoi forcat ruse të dielën për lëshimin e raketave në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia, duke rritur më tej frikën për një aksident një ditë pasi mbikëqyrësi i Kombeve të Bashkuara paralajmëroi se luftimet në kompleksin e pushtuar rrezikonin një "katastrofë bërthamore".

Ishte hera e dytë në po aq ditë që goditet fabrika, e cila është më e madhja e këtij lloji në Evropë. Ukraina dhe Rusia kanë shkëmbyer fajin për të dy sulmet, raporton CNN.

Raketat e lëshuara të shtunën mbrëma goditën pranë një magazinimi të thatë, ku mbahen 174 kazanë me karburant të harxhuar bërthamor, sipas Energoatom, kompania shtetërore e energjisë bërthamore e Ukrainës. 

“Me sa duket, ata synuan posaçërisht kontejnerët me karburant të përpunuar, të cilët ruhen jashtë, pranë vendit të granatimeve”, tha kompania në një deklaratë në Telegram.

Tre detektorë të monitorimit të rrezatimit u dëmtuan gjithashtu të shtunën, duke bërë që"zbulimi në kohë dhe reagimi në rast të përkeqësimit të situatës së rrezatimit ose rrjedhjes së rrezatimit nga kazanët e karburantit bërthamor të harxhuar janë aktualisht të pamundur.

 

Të fundit