Flash News

Bota

Inteligjenca amerikane: Lufta në Ukrainë do të zbehet gjatë dimrit

Inteligjenca amerikane: Lufta në Ukrainë do të zbehet gjatë

Luftimet në Ukrainë janë ngadalësuar dhe kjo ka të ngjarë të vazhdojë në muajt e ardhshëm të dimrit, thonë agjencitë e inteligjencës amerikane.

Megjithatë, nuk ka pasur prova të zbehjes së rezistencës nga ana e forcave ukrainase, tha drejtuesja e inteligjencës amerikane Avril Haines.

Ajo tha se të dyja palët do të përpiqen të "riparojnë, rifurnizojnë dhe rindërtojnë" për çdo kundërsulm në pranverë. Lufta në Ukrainë është në muajin e nëntë, por Rusia ka humbur më shumë se gjysmën e tokës që pushtoi fillimisht.

Haines tha në një forum të mbrojtjes në Kaliforni se luftimet janë përqëndruar aktualisht rreth rajonit Bakhmut dhe Donetsk të Ukrainës lindore.

"Ne po shohim një lloj ritmi të reduktuar tashmë të konfliktit... dhe ne presim që kjo ka të ngjarë të jetë ajo që shohim në muajt e ardhshëm," tha ajo.

Haines deklaron se inteligjenca amerikane beson se presidenti rus Vladimir Putin nuk ka një pasqyrë të plotë në këtë fazë se sa disfatë ka pësuar ushtria e tij.

Ndërkohë të shtunën, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky e përshkroi një kufi çmimi të vendosur nga aleatët e tij perëndimorë për eksportet e naftës ruse "të dobët" dhe tha se nuk ishte mjaft "serioz" për të dëmtuar ekonominë ruse.

Kufiri, që do të hyjë në fuqi të hënën, synon të ndalojë vendet që paguajnë më shumë se 60 dollarë (48 £) për një fuçi naftë bruto ruse në det.

Burimi: BBC

Të fundit