Flash News

Bota

Inteligjenca amerikane tregon 3 skenarët e luftës në Ukrainë: Putin mund të përdorë armë bërthamore

Inteligjenca amerikane tregon 3 skenarët e luftës në

Ushtria ruse do të marrë "vite" për t'u rikuperuar, duke rritur rrezikun bërthamor, thotë shefi i inteligjencës amerikane

Inteligjenca amerikane vlerëson se do të duhen “vite” që ushtria ruse të rikuperohet nga dëmi që ka pësuar në kryerjen e luftës së saj në Ukrainë, sipas drejtueses Avril Haines.

"Forcat e tyre tokësore tani janë degraduar aq shumë sa ne presim që do të duhen vite që ata të rimëkëmben në shumë mënyra," tha ajo në një konferencë në Uashington.

Kjo mund ta shtyjë Rusinë të bëhet më e varur nga "mjetet asimetrike" të tilla si sulmet kibernetike, përpjekjet për të kontrolluar energjinë, apo edhe armët bërthamore për të projektuar "fuqi dhe ndikim", tha ajo.

Haines tha se Rusia ka filluar ta kthejë fokusin e saj në rajonin e Donetsk. Komuniteti i inteligjencës beson se Rusia do të luftojë për të kapërcyer provincën lindore siç është afër arritjes në Luhansk fqinj, por se presidenti rus Vladimir Putin ka të ngjarë të beson se koha është në anën e Moskës, sepse ai mendon se Perëndimi përfundimisht do të lodhet duke mbështetur Ukrainën.

"Konsensusi është se lufta në Ukrainë do të vazhdojë për një periudhë të gjatë kohore," tha Haines, duke pranuar se vlerësimi i SHBA për situatën është "i zymtë".

Haines tha se komuniteti i inteligjencës sheh tre skenarë të mundshëm që mund të vihen në fokus në javët dhe muajt e ardhshëm.

"Më shumë gjasa është që konflikti të mbetet një luftë e ashpër në të cilën rusët bëjnë fitime në rritje, por jo përparim," tha ajo. Sipas këtij skenari, ushtria ruse do të ketë siguruar Luhanskun dhe pjesën më të madhe të Donetskut deri në vjeshtë, si dhe do të forcojë kontrollin e Ukrainës jugore.

Skenarët e tjerë janë se Rusia mund të arrijë një përparim dhe të ripërqendrohet në Kiev ose Odesa; ose, së fundi, se Ukraina mund të stabilizojë vijën e frontit dhe të fillojë të bëjë fitime më të vogla, me gjasë në Kherson ose gjetkë në Ukrainën jugore.

Burimi: CNN

Të fundit