Flash News

Bota

Irani paralajmëron: Do të godasim sërish nëse Izraeli ose SHBA-ja hakmerren

Irani paralajmëron: Do të godasim sërish nëse Izraeli ose

Teherani ka paralajmëruar se do të godasë sërish me forcë më të madhe nëse Izraeli ose SHBA-ja hakmerren për sulmin iranian ndaj Izraelit me më shumë 300 dronë dhe raketa të shtunën mbrëma.

Sulmet ajrore, sulmi i parë i drejtpërdrejtë i Republikës Islamike ndaj shtetit izraelit, sollën në shesh një luftë në hije shumëvjeçare dhe kërcënuan të tërhiqnin rajonin në një zjarr më të gjerë, ndërsa Izraeli tha se po shqyrtonte përgjigjen e tij.

"Përgjigja jonë do të jetë shumë më e madhe se aksioni ushtarak i sonte nëse Izraeli hakmerret kundër Iranit," i tha televizionit shtetëror shefi i shtabit të forcave të armatosura izraelite, gjenerali Mohammad Bagheri, duke shtuar se Teherani paralajmëroi Uashingtonin se çdo mbështetje e hakmarrjes izraelite do të rezultojë në Bazat amerikane janë në shënjestër.

Izraeli, me ndihmën e aleatëve kryesorë perëndimorë, përfshirë SHBA-në, Britaninë e Madhe dhe Jordaninë, pretendoi se kishte kapur 99% të lëshimeve gjatë sulmit masiv, por shtoi se disa raketa balistike kishin arritur në Izrael, duke dëmtuar bazën ajrore Nevatim në Izraelin jugor, e cila mbeti funksionale.

Ndërsa këshilli i sigurisë i OKB-së përgatitej të thërriste një seancë urgjente, Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) thanë se më shumë se 350 raketa u lëshuan gjatë sulmit nga Irani, Libani, Siria dhe Jemeni dhe e quajti shkallën e përgjimit një "sukses të rëndësishëm strategjik".

Të fundit