Flash News

Bota

Irani vs SHBA: Pse është e vështirë të përqendrohesh vetëm në futboll?

Irani vs SHBA: Pse është e vështirë të

Aksionet për atë që do të ndodhë pas ndeshjes së sotme janë shumë të larta pasi një fitore do ta katapultojë Iranin në fazën e eliminimit për herë të parë në histori.

Ka mbijetesë në rrezik. Por për shumicën e miliona njerëzve që akordojnë në të gjithë Iranin, do të jetë e vështirë të përqendrohesh vetëm në futboll. Arsyeja nuk janë vetëm marrëdhëniet e acaruara politike mes dy vendeve.

Të dyja skuadrat u takuan për herë të fundit gjatë Kupës së Botës 1998 në Francë. Kjo ishte ndeshja e parë që ata luajtën kundër njëra-tjetrës që kur Teherani dhe Uashingtoni ndërprenë marrëdhëniet pas revolucionit të Iranit të vitit 1979.

Por çdo shqetësim për tensionet e shfaqura në fushë u shpërnda pasi lojtarët iranianë u dorëzuan buqeta me trëndafila të bardhë kundërshtarëve të tyre dhe të dyja palët bënë një fotografi në grup. Në rrugët e Teheranit pati festime kur golat e Hamid Estili dhe Mehdi Mahdavikia siguruan një fitore 2-1. Kjo ishte gjithashtu fitorja e parë e Iranit në një ndeshje të Kupës së Botës.

Të premten, Irani mundi Uellsin në mënyrë dramatike. Kjo u dha lojtarëve një shtysë shumë të nevojshme pasi pësuan një mposhtje 6-2 në ndeshjen hapëse kundër Anglisë.

Një fitore ndaj SHBA-së do ta ndihmonte ekipin të kalonte në nokaut për herë të parë ndonjëherë. Por lojtarët dhe drejtuesit e dinë se nuk ka të bëjë vetëm me futbollin.

Irani vazhdon të jetë i mbërthyer nga protestat që filluan më shumë se 70 ditë më parë, gjatë të cilave janë vrarë më shumë se 400 njerëz, duke përfshirë më shumë se 60 fëmijë, sipas organizatave të të drejtave të njeriut. Autoritetet iraniane nuk kanë publikuar shifra zyrtare.

Protestat filluan pasi 22-vjeçarja Mahsa Amini vdiq pas arrestimit të saj nga policia morale e vendit për dyshimin se nuk respektoi një kod të detyrueshëm të veshjes. Protestat që mbajnë ende emrin e saj dhe sloganin “grua, jetë, liri” kanë hyrë edhe në Kupën e Botës.

Kapiteni Ehsan Hajisafi shprehu në mënyrë implicite solidaritetin me protestat gjatë një konference shtypi në Doha javën e kaluar. Lojtarët refuzuan të këndonin së bashku me himnin kombëtar përpara ndeshjes hapëse kundër Anglisë. Por retorika e tyre ka qenë e përqendruar vetëm në futboll që atëherë, dhe ata kënduan himnin përpara ndeshjes së Uellsit.

Ka pasur thirrje për protesta në rrugë në Iran pas ndeshjes në Angli. Por demonstratat ishin shumë të kufizuara mes një pranie të madhe nga forcat e sigurisë dhe një ngadalësimi të madh në lidhjet e internetit që erdhi në krye të kufizimeve të rëndësishme të internetit që kanë qenë në fuqi menjëherë pas fillimit të protestave.

Pas fitores kundër Uellsit, pati festime në rrugë të mbështetura dhe të inkurajuara nga forcat e sigurisë.

Të fundit