Flash News

Bota

Ish-gjenerali fiton zgjedhjet presidenciale në Çeki, kush është Petr Pavel

Ish-gjenerali fiton zgjedhjet presidenciale në Çeki, kush

Ish gjenerali i ushtrisë Petr Pavel ka fituar garën për t'u bërë presidenti i ri i Republikës Çeke, duke mundur miliarderin Andrej Babis në një balotazh të shtunën.

61-vjeçari fitoi më shumë se 58 përqind të votave në të gjitha zonat e votimit të që votat përfunduan së numëruari. Babis, një ish-kryeministër dhe figurë polarizuese në politikën çeke, pranoi humbjen dhe i ofroi urime Pavelit.

Pavel, një ish-kryetar i komitetit ushtarak të NATO-s, do të zëvendësojë presidentin e diskutueshëm Milos Zeman.

“Unë do të doja të falënderoja ata që votuan për mua dhe gjithashtu ata që nuk votuan, por erdhën në votime, sepse ata e bënë të qartë se nderonin demokracinë dhe kujdeseshin për këtë vend,” tha Pavel pasi rezultatet treguan fitoren e tij.

Pavel ka treguar mbështetjen e tij për vendin për të ofruar mbështetje ushtarake dhe humanitare për Ukrainën në mes të luftës me Rusinë. Ai ka mbështetur fuqishëm Bashkimin Evropian dhe NATO-n dhe e ka parë të ardhmen e Republikës Çeke të lidhur me anëtarësimin e tyre.

Zgjedhjet shkuan në një balotazh të raundit të dytë midis Pavel dhe Babis sepse asnjë nga tetë kandidatët fillestarë nuk mori shumicën absolute në raundin e parë të votimit dy javë më parë.

Burimi: AL Jazzera

 

 

Të fundit