Flash News

Bota

Ish-shefi i 'Formula 1': Do i dilja para plumbit për Putin

Ish-shefi i 'Formula 1': Do i dilja para plumbit për Putin

Ish-shefi i F1 tha se presidenti rus Vladimir Putin ishte një "person i klasit të parë" që kishte bërë "gabime" - pasi ai kritikoi liderin ukrainas Volodymyr Zelenskyy për "mosdëgjimin" e Kremlinit.

Bernie Ecclestone duke thënë se ai do të "merrte një plumb" për Vladimir Putin nuk përfaqëson "vlerat moderne" të Formula 1, tha një zëdhënës i trupit motorik. Formula 1 lëshoi ​​një deklaratë pasi ish-shefi ekzekutiv i saj e përshkroi Putinin si "të arsyeshëm" dhe "një person të klasit të parë", i cili "besonte se po bënte gjënë e duhur për Rusinë".

Duke folur për Good Morning Britain sot në mëngjes të ITV-së, Ecclestone tha: "Për fat të keq ai është si shumë njerëz të biznesit, sigurisht si unë, që ne bëjmë gabime herë pas here dhe kur ju bëni gabimin, ju duhet të bëni më të mirën. mund të dal prej saj”.

Një zëdhënës i Formula 1 tha: "Komentet e bëra nga Bernie Ecclestone janë pikëpamjet e tij personale dhe janë në kontrast shumë të fortë me pozicionin e vlerave moderne të sportit tonë."

Biznesmeni miliarder 91-vjeçar kritikoi gjithashtu liderin ukrainas Volodymyr Zelenskyy se nuk bëri përpjekje të mjaftueshme për të kontaktuar rivalin e tij rus. Ecclestone tha:

"Personi tjetër në Ukrainë, profesionin e tij unë e kuptoj, ka qenë një komedian - dhe unë mendoj se ai dëshiron të vazhdojë atë profesion."

"Unë mendoj se nëse ai do të kishte menduar për gjërat, ai patjetër do të kishte bërë një përpjekje mjaft të madhe për të folur me Putinin, i cili është një person i arsyeshëm, dhe do ta kishte dëgjuar atë dhe ndoshta mund të kishte bërë diçka për këtë."

Të fundit