Flash News

Bota

Italia mban nesër zgjedhjet e parakohshme, kandidati që favorizojnë sondazhet

Italia mban nesër zgjedhjet e parakohshme, kandidati që

Italia po përgatitet për zgjedhjet e përgjithshme të parakohshme të dielën, 25 shtator.

Këtu shpjegojmë se si funksionojnë zgjedhjet italiane, cilët janë partitë dhe kandidatët kryesorë dhe cili do të jetë rezultati i mundshëm.

Pse Italia po zhvillon zgjedhje të parakohshme?

Zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme në Itali fillimisht ishin planifikuar për pranverën e ardhshme. Pra, pse politikanët po luftojnë me temperaturat e ashpra të kësaj vere për të bërë fushatë për vota?

Ajo u nxit nga dorëheqja e kryeministrit Mario Draghi më 21 korrik dhe kolapsi i qeverisë së tij të koalicionit të tendencës së madhe, e cila përfshinte parti të majta, të djathta dhe të qendrës.

Draghi erdhi në pushtet pasi një tjetër koalicion -- i kryesuar nga avokati Giuseppe Conte -- u shemb në janar 2021.

Draghi është vlerësuar nga analistë dhe komentatorë në mbarë botën për drejtimin e rimëkëmbjes ekonomike të Italisë pas COVID-19 në vitin 2021, gjë që çoi në zgjedhjen e saj si "Vendi i Vitit" nga The Economist - një kontrast i ashpër me etiketën "i sëmuri i Evropës". që ka ndjekur Italinë pas viteve të rritjes së ngadaltë ekonomike.

Megjithatë, në atë që mund të dukej si një lojë e vogël, ishte ish-kryeministri i keqpërdorur, vetë Conte, ai që shkaktoi rënien e qeverisë së Draghit. Partia e Contes, Lëvizja Pesë Yjet, e tërhoqi prizën duke tërhequr mbështetjen e saj për dekretin e ndihmës ekonomike të Draghit.

Kjo ishte kryesisht për shkak të mosmarrëveshjeve mbi sasinë e mbështetjes së ofruar për familjet dhe ndërtimin e propozuar të një impianti të ri të mbeturinave në energji për të trajtuar krizën e plehrave në Romë - një plan të cilin Lëvizja Pesë Yjet e kundërshton nga frika e ndikimit të saj të mundshëm mjedisor.

Dorëheqja e Draghit ka çuar rrjedhimisht në fillimin e sezonit të parë të zgjedhjeve të përgjithshme në vend në gusht - një muaj kur shumica e italianëve dynden në breg të detit.

Duke lënë mënjanë vapën dhe pushimet, vera dhe fillimi i vjeshtës janë gjithashtu një kohë e papërshtatshme për zgjedhjet, pasi është kur ligji i buxhetit diskutohet dhe miratohet përfundimisht nga parlamenti italian.

Çfarë thonë anketat: kush ka gjasa të fitojë?

Politika italiane është jashtëzakonisht e zhveshur, dhe sondazhet e opinionit kanë pasur luhatje të jashtëzakonshme gjatë viteve të fundit.

Nëse shikohen sondazhet dhjetë vjet më parë, partia e Berlusconit ishte më e madhja në Itali; pesë vite më parë ishte Liga e Matteo Salvinit; dhe tani, Meloni's Brothers of Italy, të cilët në 2018 kishin marrë vetëm 4% të votave.

Nëse duhen besuar sondazhet, duket se rritja e Giorgia Melonit ka të ngjarë ta vendosë atë në detyrën si kryeministrja e parë grua e Italisë. Politikani romak kryeson partinë më të madhe në një koalicion, me 46-48% - shumë mbi pragun prej 40% të nevojshëm për një shumicë.

Vëllezërit e Italisë në vetvete janë në votime 24-26%, ndërsa League dhe Go Italy janë respektivisht në 12-14% dhe 7-9%.

Ka mbetur prapa koalicioni i qendrës së majtë, i cili aktualisht është rreth 27-29%, me Partinë Demokratike që vjen me 22-24%. Lëvizja Pesë Yjet është aktualisht në 13-14%, ndërsa blloku centrist "Poli i Tretë" në 5-7%.

Marrë nga Euronews

Të fundit