Flash News

Bota

Izraelitët sulmojnë palestinezët, nëntë të vrarë

Izraelitët sulmojnë palestinezët, nëntë të

Nëntë palestinezë janë vrarë në një sulm ushtarak izraelit në Bregun Perëndimor të pushtuar, thonë zyrtarët palestinezë. Ushtria izraelite tha se kishte vepruar për të penguar sulme të mëdha nga një "skuadër terroriste" e Xhihadit Islamik Palestinez (PIJ).

Gjatë një përpjekjeje për të arrestuar militantët, tre hapën zjarr dhe vranë palestinezët, ndërsa një i katër u dorëzua te policia.

“Forcat e sigurisë operuan për të rrethuar ndërtesën në të cilën ndodheshin të dyshuarit”. Dy të dyshuar të armatosur janë identifikuar duke ikur nga vendi i ngjarjes dhe janë neutralizuar”, thuhet në një deklaratë të Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF).

IDF akuzoi militantët se ishin "të përfshirë shumë në planifikimin dhe ekzekutimin e sulmeve të shumta terroriste ndaj civilëve dhe ushtarëve izraelitë".

Sipas ushtrisë, persona të armatosur të tjerë palestinezë hapën zjarr ndaj trupave gjatë bastisjes. Trupat u përgjigjën me zjarr të drejtpërdrejtë dhe "u identifikuan goditjet", tha ai, duke shtuar se po shqyrtonte "pretendimet në lidhje me viktima shtesë".
PIJ dhe Hamasi thanë se militantët e tyre kishin shënjestruar trupat me armë zjarri dhe pajisje shpërthyese të improvizuara. Të shtëna me armë zjarri dhe shpërthime mund të dëgjoheshin në pamjet e shpërndara nga mediat palestineze.

Ministri palestinez i Shëndetësisë Mai al-Kaila tha se situata në Jenin ishte "jashtëzakonisht kritike". me shumë njerëz të plagosur.

Tensionet janë rritur kohët e fundit në Bregun Perëndimor pasi ushtria izraelite vazhdon atë që e përshkruan si një ofensivë antiterroriste.

Të paktën 29 palestinezë janë vrarë nga forcat izraelite në Bregun Perëndimor deri më tani këtë vit, duke përfshirë militantë dhe civilë.

Burimi: BBC

Të fundit