Flash News

Bota

Java më e keqe për Ukrainën që nga rënia e Mariupolit

Java më e keqe për Ukrainën që nga rënia e Mariupolit

Mbrojtja e Ukrainës e Lysychansk - qyteti i fundit në rajonin e Luhansk që ende e mban - sapo u bë shumë më i dobët.

Për javë të tëra, forcat ruse janë përpjekur të zhdukin pozicionet mbrojtëse ukrainase në jug dhe lindje të qytetit, në një përpjekje për të rrethuar dhe ndërprerë trupat ukrainase të ngarkuara për ta mbajtur atë.

Java më e keqe për Ukrainën që nga rënia e Mariupolit

Një ushtarak ukrainas shikon pas një sulmi në një magazinë pranë Lysychansk më 17 qershor 2022.

Në dy ditët e fundit, rusët kanë avancuar në disa fshatra në jug të Lysychansk, por jo pa pësuar humbje nga zjarri i artilerisë ukrainase. Në të vërtetë, ushtria ukrainase pretendon se disa grupe taktike të batalioneve ruse janë duke u konsoliduar ose tërhequr për të rivendosur aftësitë e tyre luftarake.

Java më e keqe për Ukrainën që nga rënia e Mariupolit

Instituti për Studimin e Luftës, në analizën e tij të fundit ditore të fushës së betejës, thotë se përparimi rus nga jugu do të thotë se ata "mund të jenë në gjendje të kërcënojnë Lysychansk në ditët në vijim duke shmangur një kalim të vështirë kundër lumit Siverskyi Donets".

Vendbanimet që zyrtarët ukrainas konfirmuan si të humbura të mërkurën janë të gjitha në bregun perëndimor të lumit Siverskyi Donets, brenda 10 kilometrave nga periferia jugore e qytetit.

"Rusët po i afrohen Lysychansk, duke u rrënjosur në qytetet e afërta. Qyteti po bombardohet nga avionë," sipas Serhiy Hayday, kreu i administratës ushtarake rajonale të Luhansk.

Hayday pranoi se ishte "e vështirë" në zonën në jug të Lysychansk. "Armiku hyri në Toshkivka, gjë që e lejoi atë të shtonte zjarrin në vendbanimet e tjera."

Ai tha se forcat ruse ishin të vendosura në disa fshatra menjëherë në jug të Lysychansk, duke përfshirë Ustynivka, Pidlisne dhe Myrna Dolyna, dhe po përparonin në Bila Hora. "Nuk është e lehtë për ushtarët tanë të mbajnë mbrojtjen," pranoi ai.

Java më e keqe për Ukrainën që nga rënia e Mariupolit

Gjatë gjithë fushatës së saj, Rusia ka përdorur taktikën e bombardimeve intensive përpara se të përpiqet të marrë territor. Komentet e Hayday sugjerojnë se mbrojtjet ukrainase rreth Lysychansk kanë filluar t'i nënshtrohen fuqisë shumë më të madhe të zjarrit ruse, pas javësh bombardimesh.

Forcat ukrainase vazhdojnë të luftojnë në skajet e qytetit fqinj të Severodonetsk, dhe në komunitetet fqinje - dhe ato përfitojnë nga terreni më i lartë në Lysychansk.

Por linjat e tyre të furnizimit tashmë të komprometuara po bëhen më të dobëta dhe madhësia e madhe e fuqisë së zjarrit rus po shkatërron pozicionet mbrojtëse.

Përmbysjet e pësuar ditët e fundit, pas disa javësh rezistencë të vendosur, ndoshta shënojnë javën më të vështirë për ushtrinë ukrainase që nga dorëzimi i mbrojtësve të fundit në Mariupol.

Burimi: CNN

Të fundit