Bota

Jeff Bezos dhe tre shoqërues udhëtojnë në hapësirë: Jam kurioz!

Jeff Bezos dhe tre shoqërues udhëtojnë në

Miliarderi Jeff Bezos do të udhëtojë sot për në hapësirë, në fluturimin e parë të ekuipazhit të anijes së tij me raketa, New Shepard.

Ai do të shoqërohet nga Mark Bezos, vëllai i tij, Wally Funk, një pilote 82-vjeçare e garës hapësinore dhe një student 18-vjeçar. Ata do të udhëtojnë në një kapsulë me dritare të mëdha, duke ofruar pamje mahnitëse të Tokës.

New Shepard, ndërtuar nga kompania e Bezos, Blue Origin, është krijuar për t'i shërbyer tregut në zhvillim e sipër për turizmin hapësinor.

"Unë jam i ngazëllyer. Njerëzit vazhdojnë të më pyesin nëse jam nervoz. Unë nuk jam me të vërtetë nervoz, jam kurioz. Unë dua të di se çfarë do të mësojmë," tha Bezos në një intervistë me CBS News.

"Ne kemi qenë duke u stërvitur. Ky automjet është gati, kjo ekuipazh është gati, kjo skuadër është e mahnitshme. Ne thjesht ndihemi shumë mirë për këtë."

Zonja Funk komentoi: "Do të ndodhë! Unë kam pritur një kohë të gjatë dhe kam ëndërruar një kohë të gjatë për t'u ngjitur". Ajo tha se do të bënte salto dhe rrëzime ndërsa ishte pa peshë në hapësirë.

Në vitet 1960, Znj. Funk ishte një anëtare e një grupi grash të quajtur Mërkuri 13, i cili iu nënshtrua të njëjtave testeve të shqyrtimit si astronautët meshkuj, por që kurrë nuk arritën të fluturonin në hapësirë./BBC

Të fundit