Bota

Johnson shkon në SHBA për të kërkuar ndihmë për Ukrainën

Johnson shkon në SHBA për të kërkuar ndihmë për

Ish-kryeministri Boris Johnson do të takohet me ligjvënësit republikanë këtë javë teksa i bën presion SHBA-së që të mbështesë ndihmën për Ukrainën.

Johnson ka planifikuar të flasë në një klub privat republikan në Uashington sonte, tha Joe Wilson, një anëtar i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve.

Ai do të takohet me një grup senatorësh republikanë, tha senatori amerikan Todd Young të hënën, megjithëse ai tha se nuk ishte në dijeni të kohës së saktë të bisedimeve.

Johnson do të diskutojë më pas nevojën për "unitetin dhe mbështetjen perëndimore për Ukrainën dhe çfarë mund të bëhet më shumë kundër kërcënimit që paraqet Rusia" në qendrën e mendimit të Këshillit Atlantik.

Në një udhëtim në Ukrainë këtë muaj, Johnson vizitoi Borodyanka dhe Bucha, periferitë e kryeqytetit Kiev që u bënë një fjalë në Perëndim për mizoritë ruse.

Moska mohon akuzat e Ukrainës dhe aleatëve të saj perëndimorë se ajo ka kryer krime lufte. Johnson që atëherë ka argumentuar për pranimin e Ukrainës në aleancën e sigurisë së NATO-s.

"Ukrainasve duhet t'u jepet gjithçka që u nevojitet për ta përfunduar këtë luftë, sa më shpejt të jetë e mundur, dhe ne duhet të fillojmë procesin e pranimit të Ukrainës në NATO dhe ta fillojmë atë tani," tha ai.

Burimi: Sky News

Të fundit