Flash News

Bota

“Ka frikë nga NATO”, Zelensky: Rusia po organizon një luftë të ftohtë në territoret e saj fqinje

“Ka frikë nga NATO”, Zelensky: Rusia po organizon një

Presidenti i Ukrainës Volodymir Zelensky, deklaroi se Rusia është e frikësuar nga NATO dhe se sipas tij po përpiqet që të organizojë një luftë të ftohtë në territoret e saj fqinje.

Lideri ukrainas theksoi se trupat ruse ndodhen ende në Transnistria dhe se këtë gjë Evropa ka vazhduar ta tolerojë.

Këto deklarata presidenti ukrainas i mbajti në seancën plenare të EPC. “Çdo shtet evropian duhet të jetë anëtar i BE-së dhe NATO-s. Ne shohim se çfarë po ndodh në Bjellorusi, apo në Gjeorgji”, ka thënë ndër të tjera Zelensky.

 

Të fundit