Flash News

Bota

Kampet e refugjatëve në Shqipëri, Meloni i përgjigjet sërish polemikave

Kampet e refugjatëve në Shqipëri, Meloni i përgjigjet

Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni i është përgjigjur sërish polemikave lidhur me kampet e refugjatëve që ende nuk janë ndërtuar në Shqipëri.

Në një mesazh me video, në faqen e saj më të re të quajtur “TeleMeloni”, kryeministrja italiane tha se mes thirrjeve për shkelje të ligjeve dhe një qeveri fashiste, vetë Komisioni Evropian ka bërë thirrje të pranohet modeli italian.

"Videoja e parë e TeleMelonit është një mundësi për t'u rikthyer në marrëveshjen e vendosur me Edi Ramën për ndërtimin e dy qendrave të pritjes në Shqipëri për emigrantët që kanë zbritur në Itali: "Kënaqësia më e madhe vjen nga marrëveshja me Shqipërinë, për të menaxhuar atje një pjesë të emigrantëve të paligjshëm. Kush do të donte të mbërrinte në Itali, kur ne e shpallëm, shumë njerëz bërtisnin për skandalin dhe shkeljen e shtetit ligjor, për qeverinë fashiste dhe raciste, 15 nga 27 vende evropiane nënshkruan pak ditë më parë Komisionit të BE-së, në të cilin, ndër të tjera, shkruhet se BE-ja duhet të ndjekë modelin italian të marrëveshjes me Shqipërinë, me gjithë respektin për të majtën vendase dhe përpjekjet e saj për të prishur çdo reagim ndaj emigracionit të paligjshëm rruga për emigracionin", tha Meloni.

Të fundit