Flash News

Bota

Katër astronautë ‘amatorë’ dhe miliarderi amerikan nisen drejt hapësirës

Katër astronautë ‘amatorë’ dhe miliarderi amerikan

Katër "astronautë amatorë" do të nisen në orbitë në një mision tjetër historik për turizmin hapësinor.

Mediat e huaja raportojnë se ky është fluturimi i fundit që ndihmon në hapjen e aksesit në hapësirë ​​për klientët që paguajnë, pas nisjeve nga Richard Branson dhe Jeff Bezos. Udhëtimi është paguar nga biznesmeni miliarder amerikan Jared Isaacman, i cili do të udhëtojë me tre shokë të ekuipazhit.

Një punonjës i kujdesit shëndetësor, një edukator shkencor dhe një analist i të dhënave do të rrethojnë Tokën me zotin Isaacman për tre ditë.

Ata shpresojnë të frymëzojnë të tjerët me aventurën e tyre dhe të mbledhin para për ilaçet e kancerit të fëmijëve. Prandaj, misioni është quajtur “Frymëzim 4”.

Automjeti Dragon i ekuipazhit, i prodhuar nga kompania e Elon Musk, SpaceX, do të hipë mbi një raketë Falcon-9. Ajo do të nisë nga Qendra Hapësinore Kennedy e Floridës në 20:02 EDT të Mërkurën (01:02 BST, e Enjte), ose shumë shpejt pas.

Anija kozmike do të arrijë një lartësi prej 575 km (360 milje), e cila është rreth 150 km më e lartë se Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar (ISS). Kuarteti pastaj do ta kalojë kohën duke bërë eksperimente dhe duke parë Tokën përmes një dritareje të madhe me kube, e cila ofron pamje panoramike.

Kupola prej xhami është vendosur në vend të mekanizmit që Dragon përdor normalisht për t'u lidhur me ISS, i cili nuk është i nevojshëm në këtë fluturim.

Spërkatja në fund të fluturimit do të synohet në Oqeanin Atlantik.

Të fundit