Flash News

Bota

Kina lëshon raketa balistike pranë Tajvanit pas vizitës së Pelosit

Kina lëshon raketa balistike pranë Tajvanit pas vizitës së

Kina ka lëshuar raketa pranë Tajvanit si pjesë e stërvitjeve të mëdha ushtarake pas një vizite të politikanes së lartë amerikane Nancy Pelosi në ishull.

Tajvani tha se Kina lëshoi ​​11 raketa balistike në ujërat përreth brigjeve verilindore dhe jugperëndimore të Tajvanit, raporton BBC

Japonia tha se pesë raketa kineze u ulën gjithashtu në ujërat e saj, duke bërë thirrje për një "ndalim të menjëhershëm" të stërvitjeve.

Kina e pa vizitën e kryetares së dhomës së SHBA, znj. Pelosi, si një sfidë ndaj pretendimeve të saj për sovranitet mbi Tajvanin. Ajo e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur që përfundimisht do të vihet nën kontrollin e saj - me forcë nëse është e nevojshme.

SHBA, nga ana e saj, nuk e njeh zyrtarisht Tajvanin, i cili për të gjitha qëllimet praktike ka qenë i pavarur që nga viti 1950. Megjithatë, Uashingtoni mban një marrëdhënie të fortë me ishullin - që përfshin shitjen e armëve për Tajvanin për t'u mbrojtur.

"Stërvitjet fokusohen në seancat kryesore të trajnimit duke përfshirë bllokadën e përbashkët, sulmin e objektivave detare, goditjen në objektivat tokësore, operacionin e kontrollit të hapësirës ajrore," tha në një deklaratë Komanda e Teatrit Lindor të ushtrisë kineze.

Të fundit