Flash News

Bota

Kina nis provokimet me stërvitje ushtarake rreth Tajvanit, paralajmërohen përplasje

Kina nis provokimet me stërvitje ushtarake rreth Tajvanit,

Kina ka filluar stërvitjet ushtarake në shkallë të gjerë detare dhe ajrore rreth Tajvanit, pas vizitës së politikanes amerikane Nancy Pelosi.

Stërvitjet me zjarr të drejtpërdrejtë u zhvilluan brenda 12 miljeve nga ishulli i vetëqeverisur. Manovrat ushtarake të Kinës filluan të martën mbrëma pas mbërritjes së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi në Taipei, e cila ka zemëruar Pekinin.

Tajvani tha se Kina, e cila e konsideron Tajvanin si të sajën, po përpiqej të rishikonte status quo-në në rajon dhe kishte thyer rregullat e Kombeve të Bashkuara.

Tajvani thotë se stërvitjet kanë pushtuar hapësirën e tij territoriale dhe kanë arritur në një bllokadë të ajrit dhe detit të tij. Duke folur për BBC, analistja Bonnie Lin tha se Taipei do të reagonte ushtarakisht, megjithëse ekzistonte rreziku i konfrontimit mes dyshes.

"Për shembull, nëse Kina vendos të fluturojë aeroplanë mbi hapësirën ajrore të Tajvanit, ka një shans që Tajvani mund të përpiqet t'i përgjojë ata. Dhe ne mund të shohim një përplasje në ajër, ne mund të shohim shumë skenarë të ndryshëm duke luajtur," tha ajo.

Pekini nuk e ka përjashtuar përdorimin e forcës për të marrë kontrollin e ishullit në të kaluarën. Uashingtoni tha se stërvitjet ishin të pamatura dhe mbartnin rrezikun e përshkallëzimit të situatës në rajon.

Vendet e G7 kanë shprehur shqetësime për reagimin e Kinës ndaj vizitës së SHBA, duke bërë thirrje për përmbajtje dhe duke thënë se lëvizjet e Kinës mund të bëjnë që situata rajonale të dalë jashtë kontrollit.

Shpërthimi i fundit i madh në rajon midis Tajvanit, Kinës dhe SHBA-së ndodhi në vitin 1996, përpara rizgjedhjes së presidentit tajvanez Lee Teng-hui.

Kina ka përmirësuar dhe zgjeruar masivisht ushtrinë e saj që atëherë, duke ndërtuar aeroplanmbajtësen e saj dhe armët hipersonike.

Burimi: Euronews

Të fundit