Flash News

Bota

Kjo është situata në zonat e kontrolluara nga Moska, ukrainasve iu kërkohet të luftojnë për Rusinë

Kjo është situata në zonat e kontrolluara nga Moska, ukrainasve

Përparimi i Ukrainës në rajonet jugore të Kherson dhe Zaporizhzhia ka qenë shumë më i kufizuar sesa sukseset e saj në veri-lindje. Vasyl, një zëvendës komandant i regjimentit ka deklaruar: Ne vazhdojmë të çlirojmë fshatrat me hapa të vegjël, por është shumë e vështirë, çdo fitore që kemi është e mbuluar me gjak.

Shumë ukrainas që mbeten prapa vijës së frontit rus, në territoret e pushtuara, presin me ankth këtë kundërofensivë.

"Ne jemi euforikë kur Ukraina godet territoret e pushtuara. Kjo do të thotë se Ukraina nuk na ka harruar”, thotë Iryna, një banore e Melitopolit në jug.

Por për njerëzit në territoret e pushtuara, sa më gjatë të presin, aq më e vështirë është të mbijetojnë. Shumë besonin se kundërsulmi do të ndodhte në gusht. Por kur kjo nuk ndodhi, njerëzit filluan të iknin drejt territoreve të kontrolluara ukrainase dhe zonave më në perëndim.

Në shtator shumë familje u detyruan t'i dërgonin fëmijët e tyre në shkollat ​​e administruara nga Rusia edhe pse fëmijët e tyre do të ekspozoheshin ndaj propagandës së Kremlinit.

Goditja ndaj njerëzve që nuk e mbështesin sundimin rus po rritet.

"Ka një rritje të mprehtë të arrestimeve që nga gushti pas sulmeve të suksesshme ajrore të Ukrainës," thotë Bohdan i cili ende jeton në Kherson.

Bohdan shtoi se ndalimet e mëparshme bazoheshin në një listë emrash që kishte ushtria ruse. Por tani kushdo mund të arrestohet dhe të lihet në një bodrum për t'u marrë në pyetje.

Referendumi i vetëquajtur po sjell një kërcënim të ri për popullatën lokale - mobilizimin. Shumë burra mund të thirreshin për të luftuar për ushtrinë ruse.

Ushtarët rusë tashmë po shkojnë shtëpi më shtëpi në disa fshatra dhe po shkruajnë emrat e banorëve meshkuj, thonë banorët vendas. Ata pretendojnë se ushtarët u kanë thënë të jenë gati për thirrje pas referendumit.

Burrat e moshës 18-35 vjeç thuhet se nuk lejohen të largohen më nga territoret e pushtuara.

Thirrja ruse do të përbëjë më shumë sfida për kundërsulmin e Ukrainës. Sigurisht që do të përshkallëzojë luftën dhe më shumë njerëz do të vdesin, thonë ushtarët ukrainas.

Burimi: BBC

Të fundit