Flash News

Bota

Koalicioni gjerman pëson humbje, por jo zgjedhje të parakohshme

Koalicioni gjerman pëson humbje, por jo zgjedhje të parakohshme

Ka qenë një pamje për të ardhur keq për qeverinë e koalicionit tre-partiak të Gjermanisë, por ndryshe nga Emmanuel Macron, kancelari Olaf Scholz thotë se ai nuk do të thërrasë zgjedhjet e parakohshme.
Aleanca midis socialdemokratëve, të gjelbërve dhe liberalëve ishte tashmë e ndërlikuar, por pushtimi rus i Ukrainës nënkuptonte ndërprerjen e lidhjeve ekonomike dhe energjetike me Rusinë dhe heqjen dorë nga ndjenjat e mëparshme pacifiste.
Kjo i largoi disa mbështetës kryesorë, krijoi përçarje partiake dhe në përgjithësi tronditi votuesit. Një rritje e madhe e emigrimit ka bërë gjithashtu tendosje në burimet e këshillave lokale, shkruan BBC. 
Ndërsa qeveria ka arritur të rrisë shpenzimet ushtarake dhe të largohet nga energjia më e lirë ruse, kjo do të thotë se paratë janë të pakta.
Hapi në ekstremin e djathtë dhe të majtë populiste, të cilët premtojnë një kthim të shpejtë në paqe dhe prosperitet: "Vetëm negocioni me Putinin dhe blini përsëri gazin rus", thotë Alternativa e ekstremit të djathtë për Gjermaninë (AfD).
AfD doli e dyta me 15.9% dhe SPD socialdemokrate e Scholz u rendit e treta me 13.9%. Në krye ishte partia konservatore CDU me 30% mbresëlënëse të votave.
"Ne duam t'i japim fund luftës, kështu që thjesht ndaloni dërgimin e armëve në Ukrainë dhe ndaloni ardhjen e emigrantëve," thotë partia e re populiste e ekstremit të majtë BSW e udhëhequr nga ish-komunistja Sahra Wagenknecht.
Shumica e votuesve dhe politikanëve gjermanë besojnë se ballafaqimi me Moskën dhe emigracionin nuk është aq i drejtpërdrejtë, dhe një shumicë në Gjermani mbështet Ukrainën.

Të fundit