Flash News

Bota

Koreja e Veriut çon avionë luftarakë afër ‘Jugut’ pas lëshimeve të raketave

Koreja e Veriut çon avionë luftarakë afër

Koreja e Veriut fluturoi 12 avionë luftarakë pranë kufirit të saj me Korenë e Jugut të enjten, duke bërë që Jugu të përplaste 30 avionë ushtarakë si përgjigje, thanë zyrtarët e Seulit. Incidenti shumë i pazakontë erdhi disa orë pasi Koreja e Veriut lëshoi ​​dy raketa balistike në det në raundin e gjashtë të testimit të raketave në më pak se dy javë.

Tetë avionë luftarakë të Koresë së Veriut dhe katër bombardues fluturuan në formacion dhe besohet se kanë kryer stërvitje të qitjes ajër-tokë, tha ushtria e Koresë së Jugut.

Ushtria tha se Koreja e Jugut u përgjigj duke përplasur 30 avionë luftarakë dhe avionë të tjerë luftarakë, megjithëse ata nuk u angazhuan në asnjë përplasje me avionët e Koresë së Veriut.

Aeroplanët e Koresë së Veriut ishin ndoshta dhjetëra kilometra larg kufirit, thanë mediat koreano-jugore.

Koreja e Veriut ka dërguar më parë avionë ushtarakë pranë kufirit, por agjencia e lajmeve Yonhap tha se kjo është hera e parë që ka mobilizuar kaq shumë avionë luftarakë për një fluturim dhe ushtrime të tilla provokuese.

Tensionet janë rritur ndjeshëm në Gadishullin Korean pasi breshëria e fundit e testeve raketore të Koresë së Veriut bëri që Koreja e Jugut, Shtetet e Bashkuara dhe Japonia të kryejnë stërvitje të përbashkëta si përgjigje.

Më herët të enjten, Koreja e Veriut lëshoi ​​dy raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi drejt ujërave të saj lindore. Nisjet erdhën pasi Shtetet e Bashkuara vendosën një aeroplanmbajtëse pranë Gadishullit Korean në përgjigje të lëshimit nga Koreja e Veriut të një rakete me aftësi bërthamore mbi Japoni në fillim të kësaj jave.

Koreja e Veriut ka kryer një numër rekord të testeve raketore këtë vit. Zyrtarët e Koresë së Jugut thanë se Veriu mund të rrisë më tej tensionet duke testuar një raketë balistike ndërkontinentale ose duke kryer shpërthimin e parë të provës bërthamore që nga viti 2017, pas një modeli të vjetër të rritjes së armiqësive përpara se të përpiqet të marrë koncesione nga jashtë.

Burimi: AP

 

Të fundit