Flash News

Bota

Koreja e Veriut gjuan artileri pranë kufirit, paralajmërim “Jugun”

Koreja e Veriut gjuan artileri pranë kufirit, paralajmërim

Koreja e Veriut qëlloi rreth 130 fishekë artilerie pranë kufijve të saj detarë perëndimorë dhe lindorë me Korenë e Jugut, veprimi i fundit ushtarak që kontribuoi në përkeqësimin e marrëdhënieve midis fqinjëve.

Ushtria e Koresë së Veriut tha se të shtënat ishin një paralajmërim kundër stërvitjeve të vazhdueshme të artilerisë së Koresë së Jugut pranë qytetit kufitar të brendshëm të Cheorwon dhe fajësoi Jugun për përkeqësimin e tensioneve.

Ushtria e Koresë së Jugut tha se i komunikoi një paralajmërim verbal Koresë së Veriut lidhur me të shtënat dhe i kërkoi asaj që të respektonte marrëveshjen. Ushtria e Koresë së Jugut dhe ajo e SHBA-së po monitoronin nga afër aktivitetet ushtarake të Koresë së Veriut, ndërkohë që forconin gatishmërinë e tyre për t'iu përgjigjur çdo "emergjence të mundshme", tha Shefi i Shtabit të Përbashkët në një deklaratë.

Sulmet erdhën disa ditë pasi Uashingtoni, Seuli dhe Tokio njoftuan sanksione kryesisht simbolike ndaj disa njerëzve dhe institucioneve të Koresë së Veriut të akuzuar për aktivitete të paligjshme për të financuar programet e armëve bërthamore dhe raketave të vendit.

Koreja e Veriut ka lëshuar dhjetëra raketa ndërsa rriti demonstratat e saj të armëve në një ritëm rekord këtë vit, duke përfshirë teste të shumta të një sistemi raketash balistike ndërkontinentale potencialisht të aftë për të arritur thellë në kontinentin e SHBA-së dhe një raketë me rreze të mesme veprimi të lëshuar mbi Japoni.

Burimi: AP

 

Të fundit