Flash News

Bota

Koreja e Veriut lëshon alarmin për të ftohti ekstrem, si paraqitet situata në shtetin e izoluar

Koreja e Veriut lëshon alarmin për të ftohti ekstrem, si

Autoritetet e Koresë së Veriut kanë paralajmëruar për kushte ekstreme të motit në vend pasi një valë e ftohtë përfshin gadishullin korean. Temperaturat mund të ulen nën -30 gradë Celsius në rajonet veriore, të cilat janë gjithashtu pjesa më e varfër e vendit, shkruajnë mediat e huaja.

Në zonat bregdetare pritet të ketë edhe erëra të forta. Edhe Koreja e Jugut ka lëshuar një paralajmërim për valë të ftohtë dhe Kina veriore ka përjetuar temperatura rekord të ulëta.

Temperaturat gjithashtu pritet të bien në nivelin më të ulët në një dekadë në Japoni këtë javë. Ndërsa Koreja e Veriut është prekur nga moti ekstrem ose i pafavorshëm njësoj si vendet e tjera, pak dihet për ndikimin e kësaj te popullsia e saj.

Ryanggang, North Hamgyong dhe South Hamgyong, provincat më të varfra të vendit dhe ato që pritet të jenë më të prekshme nga goditjet klimatike, ndodhen të gjitha në veri.

Energjia elektrike mungon jashtë kryeqytetit Phenian dhe familjet në këto vende thuhet se djegin dru dhe thajnë bimë për ngrohje gjatë dimrit. Gjithashtu përdorin mbështjellës plastik rreth dyerve dhe dritareve të tyre për izolim.

Radio Free Asia raportoi në dhjetor se "një numër i madh" njerëzish në vend ishin zhdukur në fund të vitit të kaluar gjatë një periudhe tjetër jashtëzakonisht të ftohtë - shumë prej tyre mendohet se kanë vdekur nga uria ose janë ngrirë deri në vdekje.

Sipas Lucas Rengifo-Keller, një analist hulumtues në Institutin Peterson për Ekonominë Ndërkombëtare në SHBA, pasiguria ushqimore në Korenë e Veriut thuhet se është në gjendjen më të keqe.

Në vitin 2019, Koreja e Veriut tha se po vuante thatësirën më të keqe në gati katër dekada. Kjo vjen pasi OKB-ja tha se deri në 10 milionë koreano-veriorë ishin "në nevojë urgjente për ndihmë ushqimore", duke raportuar se njerëzit kishin mbijetuar me vetëm 300 g (10.5 oz) ushqim në ditë atë vit.

Në vitin 2020, Koreja e Veriut u godit nga pesë tajfunë të mëdhenj, të cilët shkaktuan dëme të mëdha strukturore në ndërtesa, rrugë, fabrika dhe sisteme uji dhe zhvendosën mijëra qytetarë.

Shkencëtarët thonë se moti ekstrem, duke përfshirë valët e ftohta, po bëhet gjithnjë e më i zakonshëm për shkak të ndryshimeve klimatike.

Alarmet e së martës për valën e ftohtë vijnë ndërsa Pheniani përgatitet të festojë 75-vjetorin e Ushtrisë Popullore Koreane javën e ardhshme.

Të fundit