Flash News

Bota

Koreja e Veriut reagon ashpër pas dërgimit të tankeve amerikane në Ukrainë

Koreja e Veriut reagon ashpër pas dërgimit të tankeve amerikane

Motra me ndikim të liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un, ka dënuar vendimin e Shteteve të Bashkuara për të furnizuar Ukrainën me tanke të avancuara beteje për të ndihmuar në luftimin e forcave ruse, duke akuzuar Uashingtonin për kalimin e një "vijë të kuqe" dhe përshkallëzimin e një "lufte prokure" të krijuar nga Moska.

Komentet e së premtes nga Kim Yo Jong nënvizuan shtrirjen e thelluar të Koresë së Veriut me Rusinë për luftën në Ukrainë, ndërkohë që ajo gjithashtu përballet me SHBA-në dhe aleatët e saj aziatikë për programin e saj në rritje të armëve bërthamore dhe raketave.

“Unë shpreh shqetësim serioz për përshkallëzimin e situatës së luftës nga ana e SHBA-së, duke i ofruar Ukrainës pajisje ushtarake për ofensivë tokësore”, tha Kim Yo Jong në një deklaratë, komentet e saj të para publike në muaj.

Komentet e Kim-it, të përcjella nga Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve, erdhën pasi SHBA-ja tha se do të dërgonte 31 tanke M1 Abrams në Ukrainë, duke rikthyer disa muaj pavendosmëri nga Uashingtoni për këtë çështje. Njoftimi i SHBA pasoi vendimin e Gjermanisë për t'i dhënë Ukrainës gjithashtu 14 tanke Leopard 2 A6 nga stoqet e veta.

Kim tha se administrata e presidentit amerikan Joe Biden "po kalonte më tej vijën e kuqe" duke dërguar tanket e saj kryesore në Ukrainë dhe se vendimi pasqyron një "qëllim të keq për të realizuar qëllimin e saj hegjemonist duke zgjeruar më tej luftën e prokurës për shkatërrimin e Rusisë".

Koreja e Veriut ka fajësuar SHBA-në për krizën në Ukrainë, duke këmbëngulur se "politika hegjemoniste" e Perëndimit e detyroi Rusinë të ndërmarrë veprime ushtarake për të mbrojtur interesat e saj të sigurisë.

Koreja e Veriut është gjithashtu i vetmi komb, përveç Rusisë dhe Sirisë, që njeh pavarësinë e Donetskut dhe Luhanskut, dy rajone separatiste të mbështetura nga Rusia në Ukrainën lindore, dhe gjithashtu ka lënë të kuptohet për planet për të dërguar punëtorë atje për të ndihmuar në përpjekjet e rindërtimit.

SHBA-ja ka akuzuar Korenë e Veriut për dërgimin e furnizimeve të mëdha me predha artilerie dhe municione të tjera në Rusi për të mbështetur ofensivën e saj në Ukrainë, megjithëse Koreja e Veriut e ka mohuar vazhdimisht pretendimin.

Pheniani ka përshpejtuar gjithashtu zhvillimin e armëve, duke testuar më shumë se 70 raketa vetëm në vitin 2022, duke përfshirë raketa balistike ndërkontinentale potencialisht të aftë për armë bërthamore.

Burimi: AL Jazzera

Të fundit