Flash News

Bota

Kryeministri britanik kërkon veprime "më të guximshme" nga Perëndimi kundër Rusisë

Kryeministri britanik kërkon veprime "më të guximshme"

Kryeministri britanik Rishi Sunak tha se Perëndimi duhet të jetë "më i guximshëm" në mbështetjen e Ukrainës, duke i ofruar vendit më shumë armë, drone dhe municione me rreze të gjatë për të shmangur një avancim ushtarak rus.

"Rusia e Putinit vazhdon të përbëjë kërcënimin më të madh për sigurinë globale me të cilën përballemi sot," shkroi Sunak në një artikull për The Sunday Times të Britanisë në kuadër te dy vjetorit që kur Kremlini filloi pushtimin e tij ndaj Ukrainës.

"Kjo luftë shtron një pyetje themelore nëse Perëndimi është i gatshëm të bëjë atë që duhet për të mbrojtur lirinë dhe sigurinë në Evropë dhe më gjerë."

Sunak tha se vendi i tij dhe aleatët e tij demokratikë perëndimorë nuk duhet të dorëzohen ndaj pesimizmit në rritje mbi aftësinë e Kievit për të mposhtur Moskën. Ai tha se i takon partnerëve të Ukrainës që të përballen me situatën "e vështirë" në fushën e betejës, por edhe ta ndryshojnë atë.

"Duket se është bërë modë të shpallet se Ukraina është disi e destinuar të humbasë. Por kjo është thjesht e gabuar," tha Sunak.

"Ne duhet të jemi realistë, po. Por ne kurrë nuk duhet të përballojmë disfatizmin që i shërben vetëm qëllimeve të [presidentit rus Vladimir] Putin."

Sunak përdori gjithashtu të njëjtën fjalë - "më e guximshme" - në thirrjen që Perëndimi të rrisë sekuestrimin e aseteve ruse.

"Kjo fillon me marrjen e miliardave të interesit që këto asete po mbledhin dhe në vend të kësaj i dërgojnë në Ukrainë," shtoi ai.

Të shtunën, udhëheqësit e G7 thanë se mbetën të përkushtuar për të mbështetur Ukrainën për "për aq kohë sa duhet".

 

Të fundit