Flash News

Bota

Kryeministri hungarez, Viktor Orban merr vaksinën kineze

Kryeministri hungarez, Viktor Orban merr vaksinën kineze

Kryeministri hungarez, Viktor Orban është vaksinuar ditën e sotme me vaksinën kineze të kompanisë Sinopharm.

Hungaria, të mërkurën u bë anëtari i parë i Bashkimit Evropian që filloi të injektojë tek njerëzit të shtëna të Sinopharm, pas miratimit të Sputnik gjithashtu, ndonëse asnjë nga vendet e tjera të BE s’i kanë miratuar këto vaksina.

Lajmin e vaksinimit e bëri të ditur vetë Orban përmes një postimi në Facebook, ku i ftoi qytetarët të vaksinohen dhe të mos kenë frikë.

 “Unë jam duke punuar, ju mund ta shihni se jam shumë mirë, as ju nuk duhet të keni frikë. Vala e tretë e pandemisë këtu dhe do të jetë më e fortë se dy të mëparshmet, ”tha Orban në një video, duke kërkuar që hungarezët të regjistrohen për vaksinim dhe t'u besojnë ekspertëve hungarezë në lidhje me vaksinën kineze.

Të premten Orban shtrëngoi masat për kalimet në kufi, ndërsa numri i përditshëm i infeksioneve të reja u rrit në nivelin më të lartë të këtij viti, i cili pritet të vendosë spitalet e vendit nën presion të madh në dy javët e ardhshme.

Qindra njerëz dolën në një shesh për të protestuar kundër masave të bllokimit, duke injoruar ndalimin e tubimeve publike, me shumicën e tyre që nuk kishin maska.

"Ne duam të marrim kontrollin mbi jetën tonë, ne nuk do të lejojmë të mbyllemi ”, tha një nga organizatorët.

Protesta përfundoi shpejt pasi policia filloi t'u kërkojë njerëzve të tregonin dokumentet e tyre.

Të fundit