Flash News

Bota

Larg traditës dhe nën masa të rrepta sigurie, si do të kryhet inaugurimi i Joe Biden në SHBA  

Larg traditës dhe nën masa të rrepta sigurie, si do të

Dita e inaugurimit të presidentit të ri të SHBA, Joe Biden është e sigurt se do të jetë më unikja në historinë Amerikane.

Midis një kryengritje vdekjeprurëse të Kapitolit që ndodhi vetëm disa javë më parë dhe një pandemie globale në vazhdim që ka marrë jetën e gati 400,000 amerikanëve, Presidenti i zgjedhur Joe Biden dhe Zëvendës Presidentja e zgjedhur Kamala Harris do të bëjnë betimet e tyre në një situatë të panjohur më parë. 

Një ngjarje që normalisht ka tërhequr mijëra njerëz të pranishëm, tani pritet të jetë eventi më i heshtur.

Çfarë do të jetë ndryshe në ceremoninë e inaugurimit të presidentit të ri në 20 janar 2021?

Pjesëmarrja e kufizuar. Një ditë pasi komiteti organizues i Biden njoftoi se betimi do të bëhej në 20 Janar jashtë ndërtesës së Kapitolit, Komiteti i Përbashkët i Kongresit për Ceremonitë Inauguruese njoftoi se pjesëmarrja e lejuar në ngjarje do të ulet në mënyrë drastike për shkak të masave paraprake të COVID-19.

Në vend të 200,000 biletave të zakonshme që u shpërndahen anëtarëve të Kongresit dhe u kalojnë zgjedhësve të tyre, organizatorët do të lejojnë pak më shumë se 1,000 bileta - një për secilin nga 535 anëtarët e Kongresit dhe një i ftuar secili.

Inaugurimi i dytë i Presidentit Barack Obama tërhoqi më shumë se 310,000 njerëz dhe inaugurimi i dytë i Presidentit George Ë. Bush në 2005 pa rreth 197,000 njerëz.  

Këtë vit, Kryetari i Bashkisë së D.C., Muriel Boëser është duke u thënë njerëzve që të qëndrojnë në shtëpi.

Aktivistët lokalë po bëjnë thirrje që Boëser të mbyllë të gjitha hotelet, por ajo nuk ka pranuar të shkojë aq larg. Rrugët në qendër të qytetit dhe stacionet e metrosë do të mbyllen dhe autoritetet janë aq të vendosura për t'i mbajtur njerëzit larg sa që ata menduan të mbyllnin të gjitha urat nga Virxhinia.

Presidenti Donald Trump nuk do të jetë prezent  

Presidenti Donald Trump tha se nuk do të merrte pjesë në inaugurimin e Biden më 20 janar, por atë ditë zgjodhi një biletë për në vendpushimin e tij Mar-a-Lago në Palm Beach.

Por, Biden ra dakord për vendimin e Trump për të kapërcyer ceremoninë, duke thënë se ajo është "një nga gjërat e pakta për të cilën kanë kemi rënë dakord ndonjëherë".

Masa nga Trump mund të jetë tronditëse për disa, por nuk është plotësisht pa precedent. Trump bashkohet me disa të zgjedhur që vendosën të prishin inaugurimin e pasardhësit të tyre, por ai është presidenti i parë në detyrë që e bëri këtë që nga Andrew Johnson në 1869. John Adams dhe John Quincy Adams gjithashtu vendosën të mos merrnin pjesë në një traditë që filloi me George Washington.

Shoqata Historike e Shtëpisë së Bardhë thekson se John Adams nuk u ftua kurrë zyrtarisht nga pasardhësi i tij, Thomas Jefferson. Shoqata gjithashtu vuri në dukje se ishte hera e parë që presidenca u transferua në një parti kundërshtare dhe "ai mund të kishte dashur të shmangte provokimin e dhunës midis federalistëve dhe republikanëve demokratë".

Shfaqja e unitetit

Tema e Ditës së Inaugurimit 2021 do të jetë "Amerika e Bashkuar" dhe do të shfaqë disa ngjarje që përfshijnë ish-Presidentët Barack Obama, George W. Bush dhe Bill Clinton.

Në një shfaqje të unitetit dhe dy-partiakëve, komiteti përurues i Biden tha se presidenti i zgjedhur "do të bashkohet me Presidentin Barack Obama dhe Michelle Obama, Presidentin George W. Bush dhe Laura Bush, dhe Presidentin Bill Clinton dhe Sekretaren Hillary Clinton".

Mungon parada tradicionale 

Një nga gjërat më të dukshme që mungon në ngjarjet e së Mërkurës do të jetë mungesa e gëzimit për shkak të mungesës së paradës së zakonshme inauguruese personale. Biden do të jetë i shoqëruar në ritualin tradicional presidenciale, por nuk do të ketë një turmë mbështetësish për të brohoritur karvanin që po kalon.

Prej pandemisë, organizatorët kanë vendosur të presin një "Paradë në të gjithë Amerikën" virtuale, pasuar nga një televizion "Celebrating America Primetime Special", i organizuar nga Tom Hanks, i planifikuar për në 8:30 pasdite.

Pamjet do të transmetohen drejtpërdrejt në shumë kanale, përfshirë NewsNOW nga FOX. Organizatorwt kishin planifikuar fillimisht një inaugurim normal, thjesht me më pak njerëz dhe brenda kufijve të protokolleve COVID-19. Por pas sulmit të dhunshëm të 6 janarit nga mbwshtetwsit pro-Trump ndaj Kapitolit, e gjithë pamja e normalitetit mund të jetë zhdukur.

Qendra e Uashingtonit, D.C gjithashtu është kthyer në një kamp të armatosur dhe Monumenti i Uashingtonit është mbyllur.

Një total prej 21,000 trupash të Gardës Kombëtare do të jenë në punë më 20 janar, së bashku me policinë D.C. dhe agjencitë e shumta federale të zbatimit të ligjit, ndërsa FBI ka paralajmëruar protesta të armatosura dhe sulme të mundshme që po planifikohen nga mbështetës të militantëve Trump në D.C. dhe në çdo kryeqytet të shtetit. FOX

Ditari politik

Të fundit