Flash News

Bota

Letonia dhe Estonia braktisin forumin e Evropës Lindore, ‘hakmarrje’ ndaj Kinës

Letonia dhe Estonia braktisin forumin e Evropës Lindore,

Letonia dhe Estonia kanë braktisur një forum të mbështetur nga Kina që synon të forcojë marrëdhëniet me vendet e Evropës Lindore, në atë që duket të jetë një pengesë e re për diplomacinë gjithnjë e më këmbëngulëse të Kinës.

Vendimi vjen pas forcimit të marrëdhënieve të Kinës me Rusinë, pushtimi i së cilës në Ukrainë shihet si hapi i parë i mundshëm në një seri lëvizjesh kundër vendeve që dikur ishin pjesë e Bashkimit Sovjetik. Kina ka refuzuar të kritikojë Rusinë dhe ka dënuar ndëshkimin e sanksioneve ekonomike të vendosura ndaj Moskës nga Perëndimi.

Gjithashtu vjen pasi Pekini nisi hakmarrjen ekonomike dhe diplomatike kundër një shteti tjetër baltik, Lituanisë, në hakmarrje për lidhjet e tij të zgjeruara me demokracinë ishullore vetëqeverisëse të Tajvanit, të cilin Kina e pretendon si territorin e saj dhe kërcënon ta aneksojë me forcë. Kërcënimi në rritje i Kinës dhe stërvitjet e fundit kërcënuese ushtarake pranë Tajvanit kanë sjellë një reagim të ashpër nga SHBA, BE, Japonia, Australia dhe të tjerët.

“Duke pasur parasysh prioritetet aktuale të politikës së jashtme dhe tregtare të Letonisë, Letonia ka vendosur të ndërpresë pjesëmarrjen e saj në kuadrin e bashkëpunimit të vendeve të Evropës Qendrore dhe Lindore dhe Kinës”, tha Ministria e Jashtme e Letonisë.

Estonia lëshoi ​​një deklaratë të ngjashme, duke thënë se "do të vazhdojë të punojë drejt marrëdhënieve konstruktive dhe pragmatike me Kinën, që përfshin avancimin e marrëdhënieve BE-Kinë në përputhje me rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla dhe vlerat si të drejtat e njeriut".

Kina krijoi forumin për të forcuar marrëdhëniet me anëtarët e BE-së, si dhe me Serbinë dhe të tjerët. Kina fillimisht e quajti forumin si një marrëveshje "17 plus një", por numri i partnerëve evropianë tani ka rënë në 14.

Burimi: Euronews

Të fundit