Flash News

Bota

Liderët botërorë reagojnë pas dhunës në Kapitol Hill: Sulm ndaj demokracisë

Liderët botërorë reagojnë pas dhunës në Kapitol

Udhëheqësit botërorë shprehën tronditjen e tyre, ndërsa mbështetësit e presidentit Donald Trump mësynë në ndërtesën e Kapitolit në SHBA.

Agjensia e lajmeve, Reuters ka bërë një përmbledhje të reagimeve të të gjithë liderave në lidhje me protestën ku katër persona humbën jetën dhe dhjetëra të tjerë u arrestuan.

Këtu janë reagimet nga e gjithë bota:

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve tw Bashkuara

Sekretari i Përgjithshëm i KB, Antonio Guterres ishte "trishtuar" nga ngjarjet në Kapitolin e SHBA, tha zëdhënësi i tij.

"Në rrethana të tilla, është e rëndësishme që udhëheqësit politikë të bëjnë përshtypje duke i bërë thirrje ndjekësve të tyre të përmbahen nga dhuna, si dhe për të respektuar proceset demokratike dhe sundimin e ligjit", tha zëdhënësi i KB-së Stephane Dujarric në një deklaratë.

Franca

"Ajo që ndodhi sot në Uashington DC nuk është Amerikane", tha presidenti francez Emmanuel Macron në një videomesazh Twitter.

“Ne besojmë në forcën e demokracive tona. Ne besojmë në forcën e demokracisë amerikane", tha ai duke folur në anglisht.

Britania e Madhe

Kryeministri britanik Boris Johnson në një twitt i quajti ngjarjet në Kongresin e SHBA një "turp", duke thënë se Shtetet e Bashkuara ishin për demokracinë në të gjithë botën dhe se ishte "jetësore" tani që duhet të kishte një transferim të qetë dhe të rregullt të pushtetit .

GJermania

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas tha se armiqtë e demokracisë do të gëzohen nga skenat e dhunës në Kapitolin e Shteteve të Bashkuara dhe ai i bëri thirrje Trump të pranojë vendimin e votuesve amerikanë.  Në një twitt, Maas tha se dhuna ishte shkaktuar nga retorika inflamatore.

 "Trump dhe mbështetësit e tij duhet të pranojnë më në fund vendimin e votuesve amerikanë dhe të ndalojnë të shkelin demokracinë", shkroi ai.

Rusia

 "Fotografi të stilit mjaft Maidan po vijnë nga DC," postoi zëvendës Ambasadori i Rusisë në OKB Dmitry Polyanskiy në Twitter, duke iu referuar protestave në Ukrainë që rrëzuan Presidentin e Ukrainës të mbështetur nga Rusia Viktor Janukoviç në 2014.

 "Disa nga miqtë e mi pyesin nëse dikush do të shpërndajë ushqim për protestuesit për t'i bërë jehonë marifetit të Victoria Nuland," tha ai, duke përmendur një vizitë në 2013 në Ukrainë kur atëherë Ndihmës Sekretarja e Shtetit Victoria Nuland u ofroi ushqim protestuesve.

Nato

 Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg i quajti protestat e dhunshme në Uashington "skena tronditëse" dhe tha se rezultati i zgjedhjeve demokratike të SHBA duhet të respektohet.

Spanja

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez tha në një twitt: Unë po ndjek me shqetësim lajmet që vijnë nga Capitol Hill në Uashington. Unë besoj në forcën e demokracisë së Amerikës. Presidenca e re e @JoeBiden do të kapërcejë këtë kohë tensioni, duke bashkuar popullin Amerikan.

Irlanda

 Ministri i jashtëm i Irlandës Simon Coveney i quajti skenat në Uashington "një sulm të qëllimshëm ndaj Demokracisë nga një President i ulur dhe mbështetësit e tij, duke u përpjekur të përmbysnin një zgjedhje të lirë dhe të ndershme! Bota po shikon! Shpresojmë për rivendosjen e qetësisë”.

Turqia

 Ministrja e jashtme e Turqisë lëshoi ​​një deklaratë duke shprehur shqetësim në lidhje me dhunën dhe bëri thirrje për qetësi dhe mendje të shëndoshë ndërsa u bëri thirrje qytetarëve të saj të shmangin turmat dhe zonën e protestës.

Bashkimi Europian

Charles Michel, kryetari i udhëheqësve të BE-së, në Titter shprehu tronditjen e tij për skenat në Uashington.

"Kongresi Amerikan është një tempull i demokracisë. Ne i besojmë SH.B.A.-së për të siguruar një transferim paqësor të pushtetit tek @JoeBiden", tha ai.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha: Unë besoj në forcën e institucioneve të SHBA dhe demokracisë. Kalimi paqësor i pushtetit është në thelb. @JoeBiden fitoi zgjedhjet. Unë pres që të punoj me të si Presidenti i ardhshëm i SHBA.

Republika Çeke

"Ajo që ndodhi në SHBA është sulm i papranueshëm dhe i paprecedent ndaj demokracisë. Kalimi i pushtetit duhet të jetë i qetë dhe paqësor. Unë besoj fuqimisht se këto incidente duhet të pushojnë, tha kryeministri Çek Andrej Babis në Twitter.

Kanada

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau shprehu shqetësimin e tij për ngjarjet në Uashington.

"Padyshim që ne jemi të shqetësuar dhe po e ndjekim situatën minutë pas minute. Unë mendoj se institucionet demokratike amerikane janë të forta, dhe shpresojmë se gjithçka do të kthehet në normalitet së shpejti", tha Trudeau.

Suedia

Kryeministri suedez Stefan Lofven në një twitt përshkroi skenat si "një sulm ndaj demokracisë".

"Presidenti Trump dhe shumë anëtarë të Kongresit mbajnë përgjegjësi të konsiderueshme për atë që po ndodh tani. Procesi demokratik i zgjedhjes së një presidenti duhet të respektohet", shkroi ai.

Norvegjia

Kryeministri norvegjez, Erna Solberg postoi në Twitter: Ky është një sulm i papranueshëm ndaj demokracisë amerikane. Presidenti Trump është përgjegjës për ndalimin e kësaj. Imazhe të frikshme dhe e pabesueshme që kjo po ndodh në Shtetet e Bashkuara.

Finlanda

Kryeministrja finlandeze, Sanna Marin tha në një deklaratë: Sulmi në Capitol Hill në Uashington DC është një çështje shumë serioze dhe shqetësuese. Ajo tregon se sa e rëndësishme është të mbrojmë vendosmërisht dhe me forcë demokracinë në çdo kohë”.

Australia

Kryeministri australian, Scott Morrison i përshkroi skenat në Uashington si "shqetësuese".

"Ne i dënojmë këto akte dhune dhe presim me padurim një transferim qeveritar në administratën e sapo zgjedhur në traditën e madhe demokratike amerikane," postoi ai në Twitter.

Zelanda e Re

Kryeministrja e Zelandës së, Re Jacinda Ardern tha në Twitter: Demokracia - e drejta e njerëzve për të ushtruar një votë, të dëgjohet zëri i tyre dhe më pas ta marrin atë vendim në mënyrë paqësore, nuk duhet të zhbëhet kurrë nga një turmë. Mendimet tona janë me këdo që është po aq i shkatërruar sa ne nga ngjarjet e sotme. Nuk kam dyshim se demokracia do të mbizotërojë.

Venezuela

Ministri i Jashtëm i Venezuelës, Jorge Arreaza shkroi në Twitter: Venezuela shpreh shqetësimin e saj për ngjarjet e dhunshme që po ndodhin në qytetin e Uashingtonit, SHBA; dënon polarizimin politik dhe shpreson që populli amerikan do të hapë një rrugë të re drejt stabilitetit dhe drejtësisë shoqërore.

Argentina

Presidenti argjentinas, Alberto Fernandez shkroi në Twitter: Ne shprehim dënimin tonë të akteve të rënda të dhunës dhe fyerjen e Kongresit që ndodhën sot në Washington DC. Ne kemi besim se do të ketë një tranzicion paqësor që respekton vullnetin popullor dhe ne shprehim mbështetjen tonë më të fortë për Presidentin e zgjedhur Joe Biden."

Kina

Ambasada kineze paralajmëroi qytetarët kinezë për të forcuar masat paraprake të sigurisë në dritën e një "demonstrate në shkallë të gjerë" në Washington D.C. dhe një shtetrrethimi të njoftuar nga qeveria lokale.

Indi

"Të dëshpëruar teksa shohim lajmet në lidhje me trazirat dhe dhunën në Uashington DC," tha Kryeministri Indian Narendra Modi në një twitt.

 “Transferimi i rregullt dhe paqësor i pushtetit duhet të vazhdojë. Procesi demokratik nuk mund të lejohet të përmbyset përmes protestave të paligjshme", shtoi ai.

Japoni

"Ne nuk pranojmë të komentojmë mbi stilin politik të Presidentit Trump pasi kjo ka të bëjë me punët e brendshme të SHBA,por ne shpresojmë të shohim demokracinë në Shtetet e Bashkuara të kapërcejë këtë situatë të vështirë, qetësinë dhe harmoninë e rifituar dhe një transferim paqësor dhe demokratik të pushtetit", u tha gazetarëve Sekretari i Kabinetit Kryesor të Japonisë, Katsunobu Kato.

Izrael

"Që nga pavarësia e saj, Amerika, miku ynë i madh dhe i vërtetë, ka qenë një fener i demokracisë dhe qëndroi për vlerat e lirisë, drejtësisë dhe pavarësisë. Unë jam i sigurt që populli amerikan dhe përfaqësuesit e tij të zgjedhur do të dinë ta shmangin këtë sulm dhe do të vazhdojnë të mbrojnë vlerat mbi të cilat u themeluan Shtetet e Bashkuara", tha Ministri i Jashtëm izraelit, Gabi Ashkenazi në Twitter."

Ditari politik

Të fundit