Flash News

Bota

Lideri i parë në parlamentin ukrainas, presidenti i Polonisë përqafon Zelensky-n pas fjalimit

Lideri i parë në parlamentin ukrainas, presidenti i Polonisë

Presidenti i Polonisë tha se "nuk do të ndalet derisa Ukraina të bëhet një anëtare e plotë" e BE-së, teksa iu drejtua ligjvënësve në Kiev dhe u takua me Presidentin Volodymyr Zelenskyy. Duda po bën fushatë që Ukrainës t’i jepet statusi i kandidatit sa më shpejt të jetë e mundur.

Lideri i parë në parlamentin ukrainas, presidenti i Polonisë

Andrzej Duda u bë lideri i parë i huaj që mban një fjalim personalisht në parlamentin ukrainas që nga pushtimi rus. Komuniteti ndërkombëtar duhet të kërkojë tërheqjen e plotë të trupave ruse nga territori ukrainas, tha ai.

“Nëse Ukraina sakrifikohet për arsye ekonomike ose për ambicie politike, qoftë edhe një centimetër të territorit të saj do të jetë një goditje e madhe, jo vetëm për kombin ukrainas, por për të gjithë botën perëndimore,” tha ai.

Presidenti polak shihet në këto foto duke përqafuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy. Fotografia e tretë tregon Andrzej Duda gjatë fjalimit të tij.

Lideri i parë në parlamentin ukrainas, presidenti i Polonisë

Të fundit