Flash News

Bota

Lufta në Ukrainë, akuza e Lavrov: Perëndimi nuk do që të përfundojë sepse ka interesa gjeopolitike

Lufta në Ukrainë, akuza e Lavrov: Perëndimi nuk do që

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov ka akuzuar Perëndimin duke thënë se nuk do të përfundojë lufta sepse ka interesa gjeopolitike.

Sipas zyrtarit të lartë rus, Perëndimi dhe Kievi që çdo ditë në formate të ndryshme deklarojnë se është e pamundur që të ndalen armiqësitë dhe ndërkohë vazhdojnë të bëjnë thirrje për furnizim me armë në Ukrainë.

"Në përgjithësi, pyetjet se si të ndalet ky konflikt nuk duhet t'i drejtohen Iranit, jo Rusisë, jo Kinës, por figurave perëndimore dhe regjimit të Kievit. Kolegi ynë, zoti Blinken... Duke thënë se tani armëpushimi do të jetë në interes të Federatës Ruse dhe kjo nuk duhet lejuar. Është e vështirë për mua të them se çfarë bazohet një analizë kaq e cekët, thënë sinqerisht.", tha ai.

Lavrov deklaroi se Perëndimi nuk dëshiron të ndalë konfliktin dhe sheh interesat e veta gjeopolitike. Më herët, Sekretari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Nikolai Patrushev tha se rreth 50 vende nga koalicioni Ramstein janë përfshirë në konfliktin e armatosur në anën e Kievit.

Të fundit