Flash News

Bota

Lufta në Ukrainë, OKB: Ndaloni sulmet në centralin më të madh bërthamor në Europë!

Lufta në Ukrainë, OKB: Ndaloni sulmet në centralin më

Shefi i OKB-së, Antonio Guterres ka bërë thirrje për përfundimin e operacioneve ushtarake rreth centralit më të madh bërthamor në Evropë.

Zaporizhzhia në Ukrainën jugore është goditur që nga e premtja e kaluar, me forcat ruse dhe ukrainase që fajësojnë njëra-tjetrën për sulmet.

"Çdo sulm ndaj centraleve bërthamore është një gjë vetëvrasëse," u tha gazetarëve në Tokio Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, duke shtuar se inspektorët ndërkombëtarë duhet të lejohen të hyjnë menjëherë në centralin bërthamor.

“Shpresoj që këto sulme të marrin fund”, tha Guterres.

Këto komente nga shefi i OKB-së vijnë pasi kompania shtetërore e energjisë e Ukrainës tha të dielën se një punëtor në uzinën e Zaporizhzhia u plagos nga bombardimet ruse të shtunën në mbrëmje.

Sensorët e monitorimit të rrezatimit u dëmtuan gjithashtu, tha Energoatom.

Duke folur në Toyoko, Guterres u bëri jehonë paralajmërimeve që ai bëri në fillim të javës së kaluar në lidhje me rreziqet bërthamore për njerëzimin, për të cilat ai tha se ishte vetëm hap larg asgjësimit bërthamor.

Fabrika e Zaporizhzhia u kap nga forcat ruse në fazën e hapjes së luftës në Ukrainë, por ende drejtohet nga punëtorë ukrainas.

Fabrika u granatua gjithashtu të premten, me Rusinë që fajësoi përsëri Ukrainën për incidentin.

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) ngriti shqetësime të mëdha të shtunën rreth bombardimeve një ditë më parë në Zaporizhzhia, duke paralajmëruar për një "katastrofë bërthamore" të mundshme.

Burimi: Euronews

Të fundit