Flash News

Bota

Lufta në Ukrainë: Putin nuk po bën blof për armët bërthamore, thotë BE

Lufta në Ukrainë: Putin nuk po bën blof për armët

BE-ja duhet t'i marrë seriozisht kërcënimet e Vladimir Putinit se ai mund të përdorë armë bërthamore në konfliktin në Ukrainë, ka thënë shefi i politikës së jashtme të bllokut.

Josep Borrell i tha Lyse Doucet të BBC-së se lufta kishte arritur në një "moment të rrezikshëm".

Vërejtjet e tij vijnë pasi Rusia filloi një mobilizim të pjesshëm për të aneksuar katër rajone të Ukrainës.

“Sigurisht që është një moment i rrezikshëm, sepse reagimi i Putinit duke kërcënuar përdorimin e armëve bërthamore – është shumë i keq”, tha zoti Borrell.

“Ose mund ta përfundojmë luftën, por nuk do të kemi paqe dhe do të kemi një luftë tjetër”, tha ai.

Në një fjalim të rrallë drejtuar kombit në fillim të kësaj jave, Putin tha se vendi i tij kishte "armë të ndryshme shkatërrimi" dhe do të "përdorte të gjitha mjetet në dispozicion ", duke shtuar: "Unë nuk po bëj bllof".

"Kur njerëzit thonë se nuk është një bllof, duhet t'i marrësh seriozisht," tha zoti Borrell.

Në të njëjtin fjalim, presidenti Putin njoftoi thirrjen e 300,000 rusëve që kanë kryer shërbimin e detyrueshëm ushtarak, duke shkaktuar protesta dhe raportime të njerëzve që iknin nga vendi për të shmangur dërgimin në vijën e parë.

Të fundit