Flash News

Bota

Lufta në Ukrainë, Rusia sulmon Kievin me dronë gjatë natës, raportohet për të vrarë

Lufta në Ukrainë, Rusia sulmon Kievin me dronë gjatë

Rusia ka kryer një sulm të ri masiv me dron në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev. Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitaliy Klitschko tha se një burrë vdiq kur rrënojat e dronit ranë pranë një karburanti. Një grua ka mbetur e plagosur.

Në përgjithësi, Rusia lëshoi një rekord prej 54 të ashtuquajturave dronë kamikaze në objektivat ukrainas, 52 prej të cilëve u rrëzuan, njoftoi Forca Ajrore e Ukrainës.

Rusia, e cila filloi pushtimin e saj në shkallë të plotë në shkurt 2022, ka rritur sulmet e saj ndaj Kievit, duke kërkuar të mposht mbrojtjen e kryeqytetit.

Të paktën dy ndërtesa të larta në rrethe të ndryshme të kryeqytetit morën flakë pasi u goditën nga rënia e fragmenteve të dronëve. Zyrtarët e Kievit gjithashtu raportuan se magazinat në lagjen jugore Holosiyivsky ishin djegur.

Më shumë se 40 drone u rrëzuan mbi kryeqytet gjatë natës, thanë zyrtarët ukrainas. Ky informacion nuk është verifikuar në mënyrë të pavarur.

Por Presidenti Volodymyr Zelensky vlerësoi shërbimet e mbrojtjes ajrore dhe të shpëtimit, duke thënë: "Ju shikoni lart për të shkatërruar raketat, avionët, helikopterët dhe dronët e armikut. Sa herë që rrëzoni dronët dhe raketat e armikut, shpëtohen jetë... ju jeni heronj! "

Disa zyrtarë akuzuan Rusinë për shënjestrimin e Kievit me qëllim, ndërsa banorët përgatiteshin të festonin Ditën e Kievit - përvjetorin e themelimit të qytetit më shumë se 1500 vjet më parë dhe një festë popullore para luftës.

Më herët të dielën, alarmet për sulm ajror u aktivizuan në 12 rajone të Ukrainës, nga Volyn në veri-perëndim deri në Dnipropetrovsk në jug-lindje. Ka pasur gjithashtu raporte për shpërthime në qytetin Zhytomyr, në perëndim të Kievit.

Në sulmet e saj të fundit, Rusia ka përdorur të ashtuquajturat drone kamikaze, si dhe një sërë raketash lundrimi dhe balistike. Frekuenca e sulmeve ruse në Kiev dhe gjetkë është rritur ndërsa Ukraina rrit përgatitjet e saj për një kundërsulm.

Të fundit