Flash News

Bota

Lufta në Ukrainë: Rusia pretendon se ka përgjuar 38 dronë ukrainas që sulmojnë Krimenë

Lufta në Ukrainë: Rusia pretendon se ka përgjuar 38 dronë

Një seri shpërthimesh kanë tronditur Krimenë, pas një sulmi të raportuar me dron ukrainas në gadishullin i cili u aneksua nga Rusia në 2014.

Zyrtarët rusë thanë se 38 dronë ishin rrëzuar, raporton BBC. Ura e Kerçit që lidh Krimenë me Rusinë u mbyll përkohësisht.

Sulmi vjen ndërsa Ukraina vazhdon t'u kërkojë aleatëve të rrisin furnizimet me armë.

Trupat ruse kohët e fundit kanë arritur përfitime në Ukrainë, ndërsa Kievi përpiqet të mbajë forcat e tij me armë të prodhimit perëndimor. Moska mori kontrollin muajin e kaluar të qytetit kyç lindor të Avdiivka.

Megjithatë, sipas inteligjencës ushtarake britanike, kjo ka pasur një kosto të madhe. Në përditësimin e tij të fundit, ai tha se shkurti kishte qenë më vdekjeprurësi për rusët që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë më 24 shkurt 2022, me 983 të vrarë dhe të plagosur në ditë.

Rusia nuk jep të dhëna për viktimat. Disa ditë më parë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se Ukraina kishte humbur 31,000 trupa që nga shkurti i vitit 2022.

Rusia nuk ka raportuar ndonjë dëm nga sulmi i fundit në Krime, edhe pse dëshmitarët okularë kanë raportuar dridhje të xhamave dhe ndezjen e alarmeve të makinave. Kievi nuk ka konfirmuar se forcat e tij ishin të përfshira.

Të shtunën, një dron rus goditi një bllok banesash në qytetin ukrainas të Odesa, duke vrarë të paktën 10 persona, duke përfshirë tre fëmijë të vegjël.

Të dielën, Rusia shënjestroi rajonin jugor të Khersonit, duke vrarë një person dhe duke plagosur tre të tjerë, sipas zyrtarëve ukrainas.

Forcat ruse kanë lëshuar mijëra dronë të prodhuar nga Irani në objektivat ukrainas që kur ata pushtuan vendin më shumë se dy vjet më parë.

Si hakmarrje, Ukraina ka shënjestruar vendet ruse, veçanërisht objektet e naftës.

Të shtunën, një dron goditi një ndërtesë banimi në Shën Petersburg, qyteti i dytë më i madh i Rusisë. Rreth 100 persona janë evakuuar dhe nuk ka raportime për viktima.

Në një nga sulmet më të mëdha në flotën e Detit të Zi, shtatorin e kaluar Ukraina sulmoi objektivat detare dhe infrastrukturën portuale, duke përdorur deri në 10 raketa dhe tre varka pa pilot. Ai shkaktoi një zjarr të madh në një kantier detar në Sevastopol.

Ukraina ka shënjestruar gjithashtu urën e Kerçit disa herë pasi ajo është një rrugë e rëndësishme furnizimi për forcat ruse që pushtojnë pjesë të jugut të vendit.

Kievi ka thënë vazhdimisht se planifikon të rimarrë Krimenë dhe të gjitha territoret e pushtuara nga Rusia.

Ukraina është në mënyrë kritike e varur nga furnizimet me armë nga SHBA-ja dhe aleatët e tjerë perëndimorë për të vazhduar të luftojë Rusinë – një forcë shumë më e madhe ushtarake me një bollëk armësh dhe artilerie.

Të fundit