Flash News

Bota

Luhansk do të jetë 'fitorja e fundit' e Rusisë, ukrainasit pritet të nisin kundërofensivë në jug

Luhansk do të jetë 'fitorja e fundit' e Rusisë,

Trupat ukrainase shpresojnë të nisin kundër-ofensivë në jug të vendit pasi forcat ruse pushtuan qytetin lindor të Lysychansk.

Që nga fillimi i konfliktit, Rusia ka kërkuar që Ukraina të dorëzojë Luhansk dhe Donetsk, në Ukrainën lindore, te separatistët pro-Moskë.

Megjithatë, Oleksiy Arestovych, këshilltar i Presidentit Volodymyr Zelenskyy, tha se qytetet ishin "të mesme" dhe do të ishin fitorja e fundit për Rusinë në Ukrainë.

Ai tha gjithashtu se Ukraina tani shpreson të nisë kundër-ofensiva në jug të vendit.

"Kjo është fitorja e fundit për Rusinë në territorin ukrainas. Këto ishin qytete të mesme. Dhe kjo zgjati nga 4 prilli deri më 4 korrik, kjo është 90 ditë. Kaq shumë humbje", shtoi këshilltari.

Gjithashtu deklaroi se: “Marrja e qyteteve në lindje do të thotë që 60% e forcave ruse tani janë të përqendruara në lindje dhe është e vështirë për to që të ridrejtohen në jug.

Dhe nuk ka më forca që mund të sillen nga Rusia. Ata paguan një çmim të madh për Severodonetsk dhe Lysychansk."

Marrja e qytetit të Lysychansk të dielën përfundoi pushtimin rus të Luhanskut, një nga dy rajonet në Donbas, dhe forcat ruse kanë vendosur tashmë objektivat e tyre të radhës në provincën lindore të Donetskut të Ukrainës.

Serhiy Haidai, guvernatori ukrainas i Luhanskut, pranoi se e gjithë provinca e tij ishte tani efektivisht në duart e rusëve, por tha: "Ne duhet të fitojmë luftën, jo betejën për Lysychansk. Ajo dhemb shumë, por nuk është humbje e luftës."

Këtë mëngjes, forcat ukrainase morën linja të reja mbrojtëse në Donetsk, ku ata ende kontrollojnë qytetet e mëdha, pasi Vladimir Putin u tha trupave të tij që "të pushonin absolutisht dhe të rikuperonin gatishmërinë e tyre ushtarake", ndërsa u tha njësive në zona të tjera të vazhdonin luftimin.

Burimi: SkyNews

Të fundit