Flash News

Bota

Lukashenko sëmuret rëndë pas takimit me Putin, lideri bjellorus shtrohet me urgjencë në spital

Lukashenko sëmuret rëndë pas takimit me Putin, lideri bjellorus

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko është sëmurë rëndë për herë të dytë këtë muaj në Moskë. 68-vjeçari thuhet se ishte shtruar në spital në një gjendje 'kritike' pasi u rrëzua gjatë një udhëtimi për të takuar aleatin e ngushtë Vladimir Putin.

Ai u pa duke luftuar për të folur dhe me një krah të fashuar javën e kaluar pasi u zhduk nga sytë e publikut më 9 maj, duke ndezur thashetheme rreth shëndetit të tij.

Pavarësisht përpjekjeve të autoriteteve lokale për t'i dhënë fund spekulimeve me fotografi dhe video të kreut që kryente detyrën më 15 maj, mjekët po ngrenë sërish shqetësime shëndetësore. Zyra e tij më parë refuzoi të komentonte.

Valery Tsepkalo, lideri i opozitës bjelloruse, tha: "Sipas informacioneve që kemi, të cilat kanë nevojë për konfirmim shtesë, Lukashenko - pas takimit me Putinin me dyer të mbyllura - u dërgua urgjentisht në Spitalin Klinik Qendror në Moskë, ku ndodhet tani."

Gjendja e tij u vlerësua nga mjekët kryesorë rusë si 'kritike' dhe gjaku i tij u 'pastrua'. Ai u konsiderua i papërshtatshëm për të udhëtuar përsëri në Bjellorusi. Raportet thanë se avioni i tij u kthye në fluturimin një orë në Minsk për të maskuar shtrimin në spital në Moskë.

Lukashenko është aleati më i afërt i Putinit për luftën në Ukrainë – megjithatë tashmë ka spekulime se ai mund të ishte helmuar nga shërbimet sekrete ruse, të cilat mund të kërkojnë një udhëheqës edhe më të bindur në krye në Minsk.

Të fundit