Flash News

Bota

Mark Rutte pritet të zgjidhet sekretari i ri i përgjithshëm i NATO-s, merr edhe mbështetjen e Hungarisë

Mark Rutte pritet të zgjidhet sekretari i ri i përgjithshëm i

Kryeministri i Hungarisë Viktor Orbán ka mbështetur Mark Rutte si sekretarin e ardhshëm të përgjithshëm të NATO-s, pasi udhëheqësi holandez premtoi se do të lejonte Budapestin të largohej nga aktivitetet e aleancës ushtarake në mbështetje të Ukrainës.

Marrëveshja me Orbanin, e cila u raportua për herë të parë nga Financial Times, vjen pas disa muajsh në të cilët kryeministri hungarez refuzoi të mbështeste Rutte, duke irrituar SHBA-në dhe aleatët e tjerë kryesorë të NATO-s si Britania e Madhe, Franca dhe Gjermania, të cilët e kanë mbështetur hapur holandezin për muaj të tërë.

Rumania, presidenti i së cilës Klaus Iohannis nisi një ofertë rivale për Rutte, është tani vendi i fundit që reziston.

SHBA e ka bërë të qartë se pret të arrijë një mbështetje unanime për kryeministrin holandez deri në kohën e samitit të liderëve të NATO-s në Uashington muajin e ardhshëm.

Rutte dhe Orbán, të cilët janë përplasur disa herë në të kaluarën dhe kanë një marrëdhënie të tensionuar personale, u takuan në margjinat e një darke të liderëve të BE-së në Bruksel të hënën mbrëma, ku FT raportoi se holandezi kishte bërë një marrëveshje me udhëheqësin hungarez për të siguruar mbështetjen e tij.

Orbán konfirmoi këtë marrëveshje të martën, duke thënë në një deklaratë se Rutte ishte zotuar se nën mandatin e tij "asnjë personel hungarez nuk do të marrë pjesë në aktivitetet e NATO-s në Ukrainë dhe asnjë fond hungarez nuk do të përdoret për t'i mbështetur ata".

Stoltenberg i tha Orbanit se Hungaria mund të tërhiqej nga aktivitetet e NATO-s për të mbështetur Ukrainën, si një plan për aleancën për të marrë më shumë kontrollin e furnizimeve ushtarake në Kiev dhe trajnimin e trupave ukrainase, si dhe mbështetje financiare afatgjatë.

Të fundit