Flash News

Bota

Mbërrin në Romë për trajtim mjekësor fëmija i parë i plagosur në Gaza

Mbërrin në Romë për trajtim mjekësor fëmija i

I pari nga ata që pritet të jenë të paktën 100 fëmijë të plagosur rëndë në Gaza mbërriti të hënën mbrëma në aeroportin Ciampino të Romës me një fluturim të Forcave Ajrore Italiane, shkruan CNN. 

Ministri i Jashtëm i Italisë Antonio Tajani tha në X se ai "do të mirëpresë 11 fëmijët palestinezë që do të trajtohen në spitalet italiane”.

Sipas zyrës së Tajanit, katër nga fëmijët, të moshës 2, 4, 13 dhe 15 vjeç u transferuan në spitalin Bambino Gesu të drejtuar nga Vatikani në Romë. Spitali tha se fëmijët po trajtohen për "patologji të ndryshme kardiologjike, hematologjike, ortopedike dhe neurologjike" dhe po i nënshtrohen testeve diagnostikuese me specialistë.

Gjashtë fëmijë të tjerë u dërguan në Pizë nga ku u transferuan në spitalin Gaslini në Genova dhe spitalin Meyer në Firence, tha Ministria e Jashtme në një deklaratë. Një i ri i plagosur mbi moshën 18 vjeç u dërgua në spitalin San Camillo në Romë.

Fëmijët e plagosur u larguan nga Egjipti pasi u transferuan në spitalin e anijes italiane Vulcano të Rripit të Gazës, ku iu nënshtruan triazhit. 19 fëmijë të tjerë do të fluturojnë në Itali gjatë ditëve në vijim, ndërsa pjesa tjetër do të dërgohen në Itali pasi të transferohen dhe t'i nënshtrohen kalimit në anije.

Të fundit