Flash News

Rajoni

Mbytja e varkës në jug të Rodosit, asnjë shenjë nga emigrantët e zhdukur

Mbytja e varkës në jug të Rodosit, asnjë shenjë nga

Kërkimet për emigrantët e zhdukur pas mbytjes së anijes gjatë natës në jug të Rodosit deri më tani kanë qenë pa rezultat.

Sipas informacioneve, është vënë re një përpjekje e gjerë nga autoritetet turke, portuale dhe ushtarake, për të hyrë në hetim dhe ata kanë qëndruar për disa kohë në ujërat territoriale ndërkombëtare.

Operacioni i kërkim-shpëtimit në jug të Rodosit filloi në orët e para për të shpëtuar rreth 80 persona që ndodheshin në një varkë në ujërat ndërkombëtare dhe brenda zonës greke të përgjegjësisë së kërkim-shpëtimit. Deri më tani janë shpëtuar gjithsej 29 persona, ndërsa sipas dëshmive të të shpëtuarve pjesa tjetër janë të zhdukur.

Shumica e të shpëtuarve janë afganë, ndërsa mes tyre ka irakianë dhe iranianë. Sipas rojes bregdetare, vetëm disa prej tyre kishin veshur jelek shpëtimi.

Më herët, zyrtarë të Rojës Bregdetare, duke folur për kathimerini.gr, raportuan se sipas dëshmive, në skaf ndodheshin nga 60 deri në 80 persona. Sipas informacioneve të para nga roja bregdetare, bëhej fjalë për një mjet relativisht të vogël në të cilin nuk mund të hipnin në asnjë rrethanë një numër kaq i madh njerëzish.

Të fundit