Flash News

Bota

Meta pezullon ndalimin, Trump do të rikthehet pas dy vitesh në Facebook dhe Instagram

Meta pezullon ndalimin, Trump do të rikthehet pas dy vitesh në

Gjiganti i rrjeteve sociale Meta ka njoftuar se i ka dhënë fund pezullimit dyvjeçar të ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, nga platformat e tij në Facebook dhe Instagram.

Duke e quajtur pezullimin një “vendim të jashtëzakonshëm të marrë në rrethana të jashtëzakonshme”, Meta lëshoi ​​një deklaratë për shtyp në faqen e saj, duke thënë se do të lejonte që Trump të rikthehej në platformat e tij “në javët e ardhshme”.

“Mediat sociale i kanë rrënjët në besimin se debati i hapur dhe rrjedha e lirë e ideve janë vlera të rëndësishme, veçanërisht në një kohë kur ato janë nën kërcënim në shumë vende në mbarë botën,” shkroi Nick Clegg, presidenti i Metës për çështjet globale.

Pezullimi u miratua fillimisht më 7 janar 2021, një ditë pasi mbështetësit e Trump sulmuan Kapitolin e SHBA në një përpjekje për të prishur certifikimin e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020, të cilat republikani i kishte humbur ndaj demokratit Joe Biden.

Në një nga mesazhet e tij të fundit në Facebook para pezullimit të tij, Trump vazhdoi të përhapte dezinformata në lidhje me rezultatet e zgjedhjeve.

Ai përdori gjithashtu platformën për të denoncuar zëvendëspresidentin e tij, Mike Pence, i cili kishte mbikëqyrur certifikimin e votave.

“Mike Pence nuk pati guximin të bënte atë që duhej të ishte bërë për të mbrojtur vendin dhe Kushtetutën tonë, duke u dhënë shteteve një shans për të vërtetuar një grup faktesh të korrigjuara, jo ato mashtruese apo të pasakta që atyre iu kërkua të vërtetonin më parë”, shkroi Trump në atë kohë.

Megjithatë, Meta tha se do të vendoste "masa të reja mbrojtëse për të parandaluar përsëritjen e shkeljeve". M Ai gjithashtu u zotua të kufizojë shpërndarjen e postimeve që mund të kontribuojnë "në llojin e rrezikut që u materializua më 6 janar", gjatë sulmit në Kapitol, duke cituar përmbajtje që "delegjitimon zgjedhjet e ardhshme".

Meta gjithashtu "mund të kufizojë përkohësisht aksesin në mjetet tona të reklamimit" në rast të shkeljeve të përsëritura. Kompania tha se këto gjoba do të zbatohen gjithashtu për "figurat e tjera publike, llogaritë e të cilëve janë rikthyer nga pezullimet që lidhen me trazirat civile".

Kompania është përballur me kritika se nuk ka bërë më shumë për të censuruar gjuhën e urrejtjes, dezinformimin dhe shkeljet e tjera të rregullave të përmbajtjes së saj. Në vitin 2021, për shembull, refugjatët Rohingya ngritën një padi kundër pronarit të Facebook për rolin e tij të dyshuar në promovimin e dhunës kundër grupit etnik në Mianmar.

Meta njoftoi së fundmi se do të hiqte “përmbajtjet që mbështesin ose lavdërojnë” sulmin ndaj ndërtesave qeveritare në Brazil më 8 janar të këtij viti, në një tjetër incident të mbështetësve të ekstremit të djathtë që tentonin të përmbysnin një zgjedhje. Ky sulm është krahasuar gjerësisht me trazirat e Kapitolit të vitit 2021 në SHBA.

Burimi: AL Jazzera

Të fundit